Faust - streszczenie - strona 9

Diabeł narzeka na to, że Faust nie jest dla niego godnym kompanem w używaniu uciech świata. Opowiada doktorowi o cierpieniach Małgorzaty, która zakochała się w nieznajomym i wciąż za nim tęskni. Demon wzbudza w Fauście rozpacz i chęć spotkania z dziewczyną. Wie, że doktor jest już dostatecznie przez niego zwiedziony.

Pokój Małgosi

Małgorzata siedzi przy kołowrotku i śpiewa smutną pieśń o utracie duchowego spokoju i pragnieniu zobaczenia się z ukochanym.

Ogród Marty

W ogrodzie sąsiadki następuje spotkanie zakochanych. Dziewczyna prosi Fausta, aby przysiągł jej miłość. Wypytuje go o stosunek do religii. Doktor jest sceptyczny, nie chce zniszczyć wiary Małgorzaty. Wierzy w Boga, ale jego wiara jest raczej słabym przypuszczeniem kogoś, kto już we wszystko zwątpił. Dziewczyna jest zasmucona jego postawą. Wyznaje, że przeraża ją też towarzysz Fausta, wyczuwa w nim jakiś ukryty fałsz. Doktor prosi ją o spotkanie, przekazuje napój, którym dziewczyna ma uśpić swoją matkę.

Przy studni

Małgorzata rozmawia z Elżbietą przy studni. Przyjaciółka opowiada o hańbie, jaka spotkała Basię. Dziewczyna, dumna ze swej urody, pozwoliła się zbałamucić przypadkowo spotkanemu mężczyźnie. Porzucona przez niego, została

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02