Faust - streszczenie - strona 8

na krzywoprzysięstwo. Mefisto uświadamia mu, że będzie musiał też okłamać Małgorzatę. Faust zaprzecza, wierzy, że szczerze kocha dziewczynę i ma na celu jedynie jej dobro.

Ogród

Faust, Mefisto i Małgorzata przechadzają się po ogrodzie Marty. Dziewczyna jest zawstydzona zalotami i adoracją ze strony zamożnego nieznajomego. Ten nie ukrywa swoich uczuć i zachwytu nad jej urodą. Małgorzata opowiada o swej codziennej pracy, życiu u boku ubogiej matki, rodzeństwie (brat w wojsku, mała siostra zmarła w dzieciństwie). Tymczasem Marta stara się zbadać plany Mefista, wypytuje go o chęć znalezienia sobie odpowiedniej żony. Zbliża się noc, Marta chce wyprawić gości w drogę, obawia się plotek ze strony sąsiadów. Faust i Małgorzata uciekają do ogrodu.

Domek w ogrodzie

Faust odnajduje ukochaną w ogrodowym domku, całuje ją, ona wyznaje mu miłość. Nadciąga Mefisto i przerywa rozmowę zakochanych. Po odejściu gości Małgorzata zastanawia się nad tym, dlaczego przybysz zakochał się właśnie w niej.

Las i jaskinia

Faust rozmyśla samotnie na temat tego, czego ostatnio doświadczył. Przybywa Mefisto, wyśmiewa pustelniczy tryb życia doktora, przypomina mu o jego dotychczasowym żywocie wśród ksiąg i mikstur.

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25