Faust - streszczenie - strona 5

pijatyka gromady kompanów. Mężczyźni śmieją się, piją i śpiewają wesołe piosenki. Pojawia się Mefisto z Faustem. Przybycie bogato ubranych przybyszów budzi podejrzenie ucztujących, pijacy zastanawiają się jak wykorzystać bogaczy. Mefisto proponuje gromadzie poczęstunek. Każdy z mężczyzn żąda innego rodzaju alkoholu. Bies wierci korkociągiem dziury w stole, wino leje się strumieniami. Zadziwieni goście piją, ale wylany trunek raptem zamienia się w ogień. Grupa z krzykiem atakuje Mefistofelesa, ten rzuca na nich czar i wprowadza w stan hipnozy, a sam ucieka wraz z Faustem.

Kuchnia czarownicy

Podróżni wpadają do chaty wiedźmy. Przy wielkim, parującym kotle stoi samica koczkodana, obok bawią się jej małe. Mefisto tłumaczy swemu kompanowi, że wiedźma pomoże mu odzyskać młodzieńczy wygląd. Faust brzydzi się wystrojem chaty, jest zniecierpliwiony i zniesmaczony. Wtem dostrzega w rogu pokoju tajemnicze lustro, a w nim przepiękną kobiecą postać, w której się zakochuje. Mefisto obiecuje nastręczyć dziewczynę swemu nowemu panu. Pojawia się wiedźma, na prośbę diabła stawia Fausta w magicznym kręgu i wypowiada zaklęcie, a mistrz wypija czarodziejski napój, odzyskując młodość.

Ulica

Zgodnie z przepowiednią

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37