Faust - streszczenie - strona 14

ogrodniczki, pijacy, trzy Gracje, mityczne Parki i Furie. Przerażenie i zachwyt gości budzi nagłe pojawienie się na balu bogatego wozu, powożonego przez młodego chłopca. Mały woźnica przedstawia swego pana, którym jest Plutus – bóg bogactwa. Przybysz najpierw rozrzuca klejnoty, następnie rysuje wokół siebie magiczny krąg. Zaklęcie zwabia mityczne stwory – gnomy, satyry, olbrzymy. Stwory tańczą wokół bożka a ten płonie magicznym ogniem.

Okazuje się że wstrząsające przedstawienie było iluzją, za którą odpowiedzialny jest Mefisto. Po zakończeniu maskarady cesarz przyznaje, że widowisko bardzo mu się podobało. W tym samym czasie władca otrzymuje wiadomość o spłaceniu królewskich długów. Diabeł wyjaśnia, że sam cesarz podpisał dokument regulujący kwestię królewskich dóbr (czyli złota, które jeszcze nie zostało wydobyte). Zadowolony władca ma nowe zadanie dla Fausta – pragnie ujrzeć samą Helenę Trojańską. Doktor, za radą Mefistofelesa udaje się w podziemia, by za pomocą magicznego klucza dotrzeć do pradawnych Matek i przywieść na ziemię cienie zmarłych. Rozpoczyna się przedstawienie, oglądane przez cały dwór. Faust wywołuje duchy Parysa i Heleny. Zjawy ukazują się na moment i znikają.

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25