Faust - streszczenie - strona 13

druga

Akt I

Po śmierci Małgorzaty Faust odczuwa wyrzuty sumienia. Nad jego duszą czuwają jednak aniołowie. W pierwszej scenie aktu grupa dobrych duchów i elfów unosi się nad bohaterem, zsyłając na niego poczucie uspokojenia. Faust powoli budzi się do życia, zaczyna nabierać wiary w lepszą przyszłość.

Tymczasem Mefisto wkrada się w łaski miejscowego cesarza, zyskując posadę królewskiego błazna. Władca odbiera od swych najbliższych sług raport o stanie kraju. Kanclerz, Naczelny Wódz i Marszałek opowiadają o problemach doprowadzających kraj do upadku. Przemowy kończy Skarbnik stwierdzając zupełne wyczerpanie się królewskich funduszy. Cesarz jest zdeterminowany, by za wszelką cenę napełnić skarbiec. Mefisto służy pomocą, podpowiadając wydobycie naturalnych dóbr ziemi – głównie złota. Sprytne rady nowego błazna niepokoją dworzan podejrzewających przybysza o jakiś spisek i chęć wkupienia się w łaski władcy. Ostatecznie cesarz popiera swojego nowego doradcę, a diabeł pozostaje na stanowisku królewskiego wesołka.

Po radzie następuje wielki bal prowadzony przez Herolda. Na zabawie pojawiają się rozmaite grupy społeczne, każdy z gości nosi wymyślny strój. Wśród uczestników zabawy są m. in.: piękne

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
H • 2021-11-26 16:53:22
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42
dzk
mnie • 2021-11-23 20:42:14
Przydatna informacja, pozdrawiam
janek • 2021-11-23 13:00:25