Faust - streszczenie - strona 11

sumienie przypominając o niedawnych zbrodniach. Diabeł przypomina o śmierci matki, zabitej przez miksturę podarowaną przez Fausta. Opowiada też o nienarodzonym dziecku, które przysporzy bohaterce jeszcze więcej udręk i hańby. Małgosia czuje, że wszyscy wokół są do niej wrogo nastawieni. Dusi się i omdlewa.

Noc Walpurgii

Nocą, na szczycie góry Brocken rozpoczyna się szaleńcza Noc Walpurgii. Po niebie fruną gromady wiedźm, demonów i wszelakich duchów. Na orgię dążą także Faust i Mefisto, prowadzeni przez błędny ognik. Faust podziwia z góry zapierające dech widoki, szaleństwo widm i żywiołów. Mefisto zaprasza go do zabawy wskazując grupę młodych czarownic (wśród nich jest Lilith). Sam diabeł dołącza do grupy siedzących przy ognisku. Faust nagle przerywa zabawę, dostrzegłszy w tłumie zjawę przypominającą mu utraconą Małgorzatę. Mefisto odwraca jego uwagę pokazując mu sztukę wystawianą przez zjawy (“Sen Nocy Walpurgii”).

Pochmurny dzień. Pole

Faust dowiaduje się o uwięzieniu Małgorzaty i oskarżeniu jej o zbrodnię. Zarzuca Mefistofelesowi celowe zatajenie prawdy. Doktor dopiero teraz zauważa przewrotność złego ducha, który od początku dążył do zguby jego i ukochanej. Żąda, by go natychmiast

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02