Charakterystyka żony modnej

Tytułowa bohaterka satyry pt.: „Żona modna” została przedstawiona pośrednio, w opowieści swojego męża. Z jego relacji dowiadujemy się, że jest piękną kobietą, grzeczną, obytą i rozumną. Są to jedyne zalety, jakie wymienia, dalej wylicza już tylko wady, które – jego zdaniem – biorą się z wychowania w mieście.

Młoda żona jest bardzo wymagająca. W okresie narzeczeńskim oczekiwała zalotów wzorowanych na francuskich romansach. Kultura i moda francuska są dla niej najdoskonalszymi wzorami, cokolwiek robi, stara się w tym naśladować Francuzów. Dotyczy to zachowania, wystroju domu i ogrodu, podejmowania gości, a nawet życia prywatnego.

Jako osoba nowoczesna kpi z wiejskich zwyczajów. Swego męża uważa za prostaka, który używa zwrotów „z kalendarza”, nie ma paradnych służących i nie zatrudnia cudzoziemców. Także w sferze moralnej widoczne są bardzo duże różnice między małżonkami. Pan Piotr uważa, że małżeństwo to nierozerwalny związek, który kończy tylko śmierć, dla niej zaś taka postawa jest śmieszna i prostacka.

Francois Boucher, Portret Madame de Pompadour
F. Boucher, Portret Madame de Pompadour (The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002)

 

Żona modna pragnie sprostać paryskim standardom. Wiejski dom jej męża jest dla niej za ciasny i zbyt staromodny, wszystko pragnie więc zmienić na francuską modłę, nie licząc się przy tym z kosztami. Jest rozrzutna i wymagająca. Otacza się mnóstwem przedmiotów, zwierzątek, pachnideł, pudełek i fatałaszków. Lubuje się w zbytku i wygodzie, żąda karety na resorach, osobnych obszernych apartamentów i przeróżnych delikatesów. Jest przewrażliwiona na punkcie swojego zdrowia.

Do służby, a nawet księdza plebana, odnosi się z pogardą. Także mężowi żona modna nie szczędzi krytyki. Nie liczy się z jego zdaniem, traktuje go wyniośle, stawiając wyłącznie żądania. We wszystkich zachowaniach ujawnia się jej egoizm.

Większość jej zabiegów zmierza do tego, by móc wystawnie podejmować gości. To, jak wypadnie w oczach swoich miejskich znajomych, jest dla niej ważniejsze niż zdanie męża, dobro małżeństwa i ich kondycja finansowa. Dla modnej żony liczy się rozrywka, beztroska zabawa i zbytki. O gospodarstwie i związanych z nim obowiązkach zupełnie nie myśli.

Żona modna jest przykładem oświeceniowej modnisi, kobiety próżnej, która żyje ponad stan, w naiwny, bezkrytyczny sposób ulega zachodniej modzie, a tym samym przyczynia się do upadku własnego majątku, a w efekcie – choć nie zostaje to w satyrze wprost wyrażone – również ojczyzny.

Polecamy również:

  • Żona modna - treść satyry

    „A ponieważ dostałeś, coś tak drogo cenił, Winszuję, panie Pietrze, żeś się już ożenił”. „Bóg zapłać”. „Cóż to znaczy? Ozięble dziękujesz, Alboż to szczęścia swego jeszcze nie pojmujesz? Czyliż się już sprzykrzyły małżeńskie ogniwa?” „Nie ze wszystkim,... Więcej »

  • Żona modna - streszczenie

    Satyra „Żona modna” zawiera rozmowę między dwoma znajomymi. Jeden z nich, pan Piotr, niedawno się ożenił i przyjaciel składa mu gratulacje. Dziwi się jednak oziębłym podziękowaniom za taki przejaw grzeczności. Wówczas Piotr tłumaczy mu swoją sytuację. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 3 =
Gulan12
2022-12-13 14:37:17
Super
Tęczowa
2019-01-21 19:27:00
Moim zdaniem to nie jest zbyt dobre wypracowanie. Nauczyciele mówią, abyśmy napisali to na 400/500 słów :(
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
3434444f234fcvqr4
• 2023-09-27 12:30:26
Joł
• 2023-09-27 06:20:46
Fajne polecam dobrze opracowane
• 2023-09-26 19:47:13
Bardzo fajne .
• 2023-09-26 11:20:23
Oku
• 2023-09-25 20:58:38