Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 6

i wrócili do skarbca. Alof honorowo oddał życie przez to, że nie zdołał znaleźć intruza. Następnego dnia kolejny zbójnik postanowił się tym zająć – zrobił wszystko jak Alof, ale oznaczył dom małym znakiem z czerwonego ołówka. To tez nie umknęło uwadze Morgany. Oznaczyła tak inne domy. Kolejny zbójnik został zabity przez kapitana, ponieważ nie złapał intruza. Następnie kapitan zrobił to samo, co jego poprzednicy, ale zamiast oznaczać dom, zapamiętał, jak on wygląda. Wpadł na pomysł, że będzie udawał sprzedawcę oliwy, ukryje zbójców w kufrach i dostanie się do posiadłości. Tak też zrobił. Ali-Baba zaprosił go do siebie na noc, ale i ten spisek zrujnowała Morgana. Chcąc wziąć nocą trochę oliwy, zauważyła, że w środku są zbójnicy, a tylko w ostatnim naczyniu jest oliwa. Ugotowała ją i zalała nią wszystkich zbójników, którzy umarli przez uduszenie się. Kiedy kapitan się zorientował, uciekł i zostawił muły. Następnego ranka Morgana opowiedziała wszystko Ali-Babie, a on w podzięce zwrócił jej wolność – była niewolnicą. Szczęśliwa dziewczyna aż wypiękniała z radości.

Kapitan chciał podjąć kolejną próbę zabicia Ali-Baby, zmienił wygląd i zaczął udawać kupca drogich kamieni, ale i ten

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28