Bolesław Leśmian, Klechdy sezamowe, Ali-Baba i czterdziestu zbójników - opracowanie - strona 4

i wraca do swojej żony. Jest roztropnym człowiekiem, nakazuje Zobeidzie zachować wszystko w tajemnicy, jednak kiedy jego brat dowiaduje się, że ten ma dużo dukatów, uczy go wiersza, który sam poznał. Idzie na poszukiwania brata, kiedy ten nie wraca do domu, żałuje jego śmierci.

Kassim – starszy brat Ali-Baby, wieczny pesymista, który za wszystko obwinia Boga, ale nie siebie. Nie przyjmuje rad od brata. Żeni się z bogatą kobietą i od razu przeprowadza do jej pałacu. Jest chytry i porywczy, od razu po ślubie burzy swoją czarną chatę i nie chce  utrzymywać kontaktu z bratem (chyba że pod osłoną nocy). Zależy mu głównie na majątku. Zżera go zazdrość, kiedy Amina mówi mu, że Ali-Baba tylko udaje nędzarza, a tak naprawdę liczy dukaty garnkami na zboże. Jest awanturniczy i zachłanny. Nie dostrzega piękna świata (nawet wyjątkowości skarbca), zależy mu tylko na tym, żeby zabrać jak najwięcej (szykuje dwadzieścia mułów na wyprawę do skarbca). Ginie z rąk Hussana.

Amina – żona Kassima, bogata córka znanego kupca. Przebiegła, posmarowała smołą garnek, który dała Zobeidzie. Jest zachłanna jak jej mąż, jednak po jego śmierci ulega przemianie – zaczyna darzyć sympatią Ali-Babę i jego żonę i oddaje im pałac.

Zobeida – żona Ali-Baby, uboga kobieta. Umie liczyć tylko do 100, jest naiwna i niecierpliwa.

Morgana – niewolnica, sprytna i bardzo mądra. Z łatwością ukrywa fakt zabójstwa Kassima, roznosząc plotkę o jego złym stanie zdrowia (i tym samym śmierci naturalnej), aby bronić swoją panią. Szybko demaskuje wszelkie intrygi i ratuje tym samym życie Ali-Baby. Dzięki temu staje się wolna i zostaje wydana za kuzyna Ali-Baby – Seffala. Wiedzie z nim długie i szczęśliwe życie.

Seffal – kuzyn Ali-Baby, poślubia Morganę.

Hussan – kapitan czterdziestu rozbójników, znający sposób dostania się do Sezamu – skarbca.

Baba-Mustafa – szewc, który pozszywał rozczłonkowane ciało Kassima. Chytry, myśli tylko o dukatach.

Polecamy również:

 • Bolesław Leśmian, Ballada bezludna – analiza i interpretacja

  Utwór pochodzi z tomu Leśmiana Łąka wydanego w1920 roku. Wiersz składa się z trzech strof, które przeplatane są refrenem. Więcej »

 • Dwoje ludzieńków – interpretacja i analiza

  „Dwoje ludzieńków” to rozbudowany utwór liryczny Bolesława Leśmiana utrzymany w konwencji sentymentalnej ballady. Wiersz wpisuje się w problematykę miłosną, która została tu potraktowana z charakterystycznym dla poety wdziękiem i stylem. Uczucie dwojga kochanków ulega... Więcej »

 • Pan Błyszczyński – interpretacja i analiza

  „Pan Błyszczyński” to jeden z najbardziej efektownych liryków Bolesława Leśmiana, w którym poeta zdradza tajniki swojego pisarskiego warsztatu. Prezentowane tu bogactwo wyobraźni jest bowiem przede wszystkim wypowiedzią autotematyczną. Więcej »

 • Topielec – interpretacja i analiza

  „Topielec” jest wierszem pochodzącym z tomu „Łąka”, czyli zbioru Leśmiana, w jakim poeta skupia się na głębokich związkach człowieka z otaczającą go naturą. Utwór ten przynosi wizję skrajnego zespolenia istoty ludzkiej z przyrodą, które staje się na tyle niebezpieczne, że... Więcej »

 • W malinowym chruśniaku – interpretacja i analiza

  „W malinowym chruśniaku” to jeden z erotyków Leśmiana stanowiący ogniwo cyklu pod tym samym tytułem, umieszczony w tomie „Łąka”. Wiersz jest przykładem niezwykłego talentu poety, który za pomocą słowa potrafi przedstawić najbardziej intymne emocje w sposób piękny, a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45