Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Odprawa posłów greckich - charakterystyka bohaterów - strona 3

pozwala, by decyzja została podjęta przez większość. Sam pozostaje raczej bierny.

Helena - charakterystyka

Żona króla Sparty ulega namiętności, zakochuje się w Parysie i razem z nim ucieka od męża. Jednak już w Troi trapią ją wyrzuty sumienia. Boi się tego, co się z nią stanie, kiedy każą jej wrócić do Menelaosa, ale też nie chce być przyczyną nieszczęścia niewinnych ludzi.

Kasandra - charakterystyka

Córka Priama, posiada dar proroczy, jednak przez wszystkich uważana jest za szaloną. Tylko Antenor wierzy w jej przepowiednie, być może dlatego, że sam uważa podobnie.

Ulisses i Menelaos - charakterystyka

Greccy posłowie nie chcą wojny, jednak uważają, że racja jest po ich stronie. Aleksander obraził ich honor, dopuścił się przestępstwa i ponieść za nie karę. Ponieważ nie wydano im Heleny, zmuszeni są przystąpić do walki.

Zobacz również

 • Odprawa posłów greckich - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Pełny tytuł dramatu wiele mówi o okolicznościach jego powstania i wystawienia: „Odprawa posłów greckich podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego”. ...

  Więcej
 • Odprawa posłów greckich - interpretacja

  „Odprawę posłów greckich” można odczytywać na trzech płaszczyznach. W warstwie dosłownej opowiada ona epizod z wojny trojańskiej. Rozumiana jako dramat polityczny stanowi wypowiedź na temat sytuacji Polski. Jednocześnie jest to także uniwersalny utwór o charakterze moralnym.

  Więcej
 • Odprawa posłów greckich jako dramat polityczny o sprawach państwa

  Jan Kochanowski sięgnął po mityczną historię wojny trojańskiej, by przestrzec współczesnych przed skutkami prywaty. Jego dramat, choć osadzony w antycznych realiach, bardzo wyraźnie odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej w kraju. Wypowiedzi aktorów oraz pieśni chóru można odczytać jako komentarz do syt...

  Więcej
 • Odprawa posłów greckich a tragedia antyczna - podobieństwa i różnice

  Kochanowski pisząc „Odprawę posłów greckich”, starał się zachować wszelkie wymogi formalne klasycznej greckiej tragedii, jednak naczelnym celem utworu było ukazanie sytuacji politycznej ówczesnej Polski. Tam, gdzie forma kłóciła się z przekazem, poeta pozwolił sobie na pewne odstępstwa.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 1 =
ASDFADAS
2020-05-19 15:43:33
XDEGS na następnych stronach xD
XDEGS
2020-05-03 16:30:30
A reszta bohaterów gdzie?
XAWDER
2020-01-14 07:45:09
XD
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11