Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Austeria - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
szmata
shmata • 2019-11-13 12:56:10
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tag 

Blisko siedemdziesięcioletni Żyd, właściciel (jak jego dziad i ojciec) austerii, która słynie w okolicy z dobrego mleka polecanego nawet przez lekarzy. Jest wdowcem. Jedyny syn, Elo, został powołany do wojska. W austerii razem z nim zostały synowa Mina i trzynastoletnia wnuczka Lolka. Jego kochanką jest Jewdocha, gojka, dziewczyna od krów.

Postrzega siebie jako osobę grzeszną. O tym, co dzieje się wokół, mówi: „Ta wojna została zesłana za mój grzech”. To jednak on, nie chasydzka „Trzódka Świętości” okazuje się strażnikiem wielowiekowej żydowskiej tradycji. Nie może pogodzić się ze śmiercią niewinnego Buma i młodziutkiej Asi, której ciało spoczywa w jednej z izb karczmy. Uważa, że chasydzkie śpiewy i taniec, choć to wyraz miłości do Boga, są zachowaniem wysoce niestosownym w domu, w którym zagościły śmierć i żałoba.

Często rozmawia z Bogiem. Choć wierzy w Boską opiekę, ma do Niego ogromny żal za ogrom cierpień, którymi tak boleśnie doświadcza naród wybrany.

Życiową mądrością dzieli się ze swymi gośćmi. Jego spostrzeżenia często mają charakter filozoficzny:

 „Cóż wart byłby świat, gdyby nie mijała ludzka dzikość. Cóż byłby wart świat, gdyby człowiek nie stawał się z każdym wiekiem

Polecamy również:

 • Austeria - plan wydarzeń

  1. Pożegnanie rekrutów. 2. Rozmowy w austerii poświęcone polityce. Więcej »

 • Austeria - streszczenie

  Zbliża się jesień. W związku z wybuchem wojny w mieszkańcach małego galicyjskiego miasteczka narasta niepokój. Krążą przerażające opowieści o okrucieństwie Kozaków. Wrogie wojsko jest coraz bliżej.  Więcej »

 • Austeria - opracowanie, czas, miejsce akcji, motywy, wątki

  CZAS I MIEJSCE AKCJI Areną zdarzeń w powieści Stryjkowskiego staje się karczma starego Taga, stojąca nieopodal niewielkiego galicyjskiego miasteczka na pograniczu Austro-Węgier i Rosji, zamieszkanego w połowie przez gojów, w połowie przez Żydów. Więcej »

 • Austeria - problematyka

  W „Austerii” Stryjkowski utrwala świat żydowskiej obyczajowości i wierzeń. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =