Austeria - opracowanie, czas, miejsce akcji, motywy, wątki

Czas i miejsce akcji

Areną zdarzeń w powieści Stryjkowskiego staje się karczma starego Taga, stojąca nieopodal niewielkiego galicyjskiego miasteczka na pograniczu Austro-Węgier i Rosji, zamieszkanego w połowie przez gojów, w połowie przez Żydów. „Austeria stała na skraju miasta, przy dulibskim szlaku, wiodącym na Skole, na Karpaty, w pustkowiu prawie, daleko dość od szkoły i bożnicy (…)”

Akcja toczy się w pierwszej dobie I wojny światowej. „Zresztą zbliża się jesień. Minął lipiec, minęło lato.” Rozpoczyna się w czwartek, kończy – w piątek.

Wątki

Tłem zdarzeń jest początek I wojny światowej, której wybuch każe mieszkańcom małego galicyjskiego miasteczka podjąć decyzję dotyczącą ich dalszych losów. Obawa przed okrucieństwem Kozaków skłania większość z nich do ucieczki.

Na plan pierwszy wysuwa się wątek Taga, który stara się zachować spokój w obliczu zbliżającego się zagrożenia. Karczma, jak Arka Noego, ma nieść ocalenie chroniącym się pod jej dachem uciekinierom. „Moja austeria – mówi stary Żyd – jak mały okręt trzęsie się na czarnej wodzie. Uratuje się czy nie uratuje?”

Stryjkowski ponadto równolegle rozwija historie pobożnych chasydów i cadyka zanoszących modły do Boga oraz mieszkańców miasteczka – zasymilowanych i zlaicyzowanych Żydów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują zakończony śmiercią obojga bohaterów wątek miłości Buma i Asi, wątek krawca Szymona i węgierskiego huzara, którego urokom ulega żona Wilfa.

Motywy

Wędrówka wpisana jest w los Żydów. Wraz z wybuchem I wojny światowej umiera świat, który bohaterom „Austerii” jawił się jako bezpieczny. Aby ratować własne życie, zmuszeni są uciekać. Ruszają więc w drogę rozmodleni chasydzi, ruszają także mniej pobożni mieszkańcy miasteczka. Przystankiem w tej trudnej podróży ku niewiadomemu staje się karczma starego Taga.

W obliczu wojny pojawia się lęk przed utratą życia. Pragnienie ocalenia go determinuje wszystkie podejmowane przez gości karczmy decyzje. Śmierć w utworze przybiera także bardzo konkretny kształt - w jednej z izb austerii ciało Asi czeka na obrzędy pogrzebowe.

Powieść Stryjkowskiego porusza także tematykę szeroko rozumianej miłości. Tańcem i śpiewem swą miłość do Stwórcy wyrażają chasydzi. Miłością bliźniego kieruje się Tag, gdy wyrusza na spotkanie z komendantem, by zapobiec dalszym okrucieństwom. Kochają się także, wbrew żydowskiej obyczajowości, młodziutcy Asia i Bum.

Tłem zdarzeń w „Austerii” jest wojna. Działania wojenne toczą się gdzieś dalej, jednak ich echa docierają do karczmy – pod postacią ciała Asi, którą dosięgła zabłąkana kula, huzarów, którzy odłączyli się od swego regimentu, czy relacji ludzi powracających z miasteczka.

W utworze wskazać można ponadto motyw cierpienia (doświadcza go choćby Bum po śmierci ukochanej), motyw wiary, motyw młodości, która buntuje się przeciw regułom rządzącym światem (zuchwałe zachowanie Buma w czasie przedstawienia), motyw tańca (za pomocą którego chasydzi oddają cześć Bogu) czy Żyda (postać Taga, karczmarza-proroka nadchodzącej apokalipsy).

Polecamy również:

 • Austeria - plan wydarzeń

  1. Pożegnanie rekrutów. 2. Rozmowy w austerii poświęcone polityce. Więcej »

 • Austeria - streszczenie

  Zbliża się jesień. W związku z wybuchem wojny w mieszkańcach małego galicyjskiego miasteczka narasta niepokój. Krążą przerażające opowieści o okrucieństwie Kozaków. Wrogie wojsko jest coraz bliżej.  Więcej »

 • Austeria - bohaterowie

  Tag to blisko siedemdziesięcioletni Żyd, właściciel (jak jego dziad i ojciec) austerii, która słynie w okolicy z dobrego mleka polecanego nawet przez lekarzy. Więcej »

 • Austeria - problematyka

  W „Austerii” Stryjkowski utrwala świat żydowskiej obyczajowości i wierzeń. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43