Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Austeria - opracowanie, czas, miejsce akcji, motywy, wątki

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czas i miejsce akcji

Areną zdarzeń w powieści Stryjkowskiego staje się karczma starego Taga, stojąca nieopodal niewielkiego galicyjskiego miasteczka na pograniczu Austro-Węgier i Rosji, zamieszkanego w połowie przez gojów, w połowie przez Żydów. „Austeria stała na skraju miasta, przy dulibskim szlaku, wiodącym na Skole, na Karpaty, w pustkowiu prawie, daleko dość od szkoły i bożnicy (…)”

Akcja toczy się w pierwszej dobie I wojny światowej. „Zresztą zbliża się jesień. Minął lipiec, minęło lato.” Rozpoczyna się w czwartek, kończy – w piątek.

Wątki

Tłem zdarzeń jest początek I wojny światowej, której wybuch każe mieszkańcom małego galicyjskiego miasteczka podjąć decyzję dotyczącą ich dalszych losów. Obawa przed okrucieństwem Kozaków skłania większość z nich do ucieczki.

Na plan pierwszy wysuwa się wątek Taga, który stara się zachować spokój w obliczu zbliżającego się zagrożenia. Karczma, jak Arka Noego, ma nieść ocalenie chroniącym się pod jej dachem uciekinierom. „Moja austeria – mówi stary Żyd – jak mały okręt trzęsie się na czarnej wodzie. Uratuje się czy nie uratuje?”

Stryjkowski ponadto równolegle rozwija historie pobożnych chasydów i cadyka zanoszących modły do Boga oraz mieszkańców

Polecamy również:

 • Austeria - plan wydarzeń

  1. Pożegnanie rekrutów. 2. Rozmowy w austerii poświęcone polityce. Więcej »

 • Austeria - streszczenie

  Zbliża się jesień. W związku z wybuchem wojny w mieszkańcach małego galicyjskiego miasteczka narasta niepokój. Krążą przerażające opowieści o okrucieństwie Kozaków. Wrogie wojsko jest coraz bliżej.  Więcej »

 • Austeria - bohaterowie

  Tag to blisko siedemdziesięcioletni Żyd, właściciel (jak jego dziad i ojciec) austerii, która słynie w okolicy z dobrego mleka polecanego nawet przez lekarzy. Więcej »

 • Austeria - problematyka

  W „Austerii” Stryjkowski utrwala świat żydowskiej obyczajowości i wierzeń. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =