Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Austeria - problematyka

Ostatnio komentowane
Śmigłowiec Szturmowy AH-64 Apache
imustend • 2019-11-22 08:16:53
jestem helikopterem
samolot • 2019-11-21 20:51:52
Przydatne, zapożyczyłem kilka zdań do własnej pracy.
Rafał • 2019-11-21 16:11:48
nie fajny
lolkamolkakwiat • 2019-11-21 16:09:24
Martina Lutra Kinga - może ktoś łaskawie poprawi pisownię!
PL • 2019-11-21 14:38:35
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W „Austerii” Stryjkowski utrwala świat żydowskiej obyczajowości i wierzeń. „Wszyscy Żydzi są do siebie podobni. Jak żaden inny naród. Ja nie jestem inny od innych Żydów” – stwierdza Tag. Żydowska społeczność „Austerii” nie jest jednak jednorodna. W karczmie spotykają się pobożni chasydzi i zeświecczeni Żydzi z miasteczka, a wśród nich – przedstawiciele lokalnej inteligencji i rzemieślnicy, ludzie bogaci i mniej zamożni, kultywujący tradycje i tacy, którzy porzucili obyczaje swych ojców.

Obserwuje się postępujący rozkład więzi religijnych, poszukiwanie nowej tożsamości w zmieniającym się świecie. Ludzkie pragnienia wykraczają daleko poza granice określone prawem sformułowanym w Piśmie. Pochodzący ze zlaicyzowanej rodziny Bum sieje zgorszenie, jawnie zalecając się do młodziutkiej Asi. Pritsch niechętnie przystępuje do wspólnej modlitwy. Chasydzi nie szanują czasu żałoby. Blanka Kramer jest skłonna oddać się nowo poznanemu huzarowi. Siostra karczmarza przyjęła sakrament chrztu. Taga i gojkę Jewdochę łączą intymne stosunki, a romans ten rozpoczął się jeszcze za życia żony starego Żyda.

Mimo tego zróżnicowania kulturalnego, duchowego i materialnego Żydzi u Stryjkowskiego pozostają odrębną

Polecamy również:

 • Austeria - plan wydarzeń

  1. Pożegnanie rekrutów. 2. Rozmowy w austerii poświęcone polityce. Więcej »

 • Austeria - streszczenie

  Zbliża się jesień. W związku z wybuchem wojny w mieszkańcach małego galicyjskiego miasteczka narasta niepokój. Krążą przerażające opowieści o okrucieństwie Kozaków. Wrogie wojsko jest coraz bliżej.  Więcej »

 • Austeria - bohaterowie

  Tag to blisko siedemdziesięcioletni Żyd, właściciel (jak jego dziad i ojciec) austerii, która słynie w okolicy z dobrego mleka polecanego nawet przez lekarzy. Więcej »

 • Austeria - opracowanie, czas, miejsce akcji, motywy, wątki

  CZAS I MIEJSCE AKCJI Areną zdarzeń w powieści Stryjkowskiego staje się karczma starego Taga, stojąca nieopodal niewielkiego galicyjskiego miasteczka na pograniczu Austro-Węgier i Rosji, zamieszkanego w połowie przez gojów, w połowie przez Żydów. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =