Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Początek - streszczenie, opracowanie - strona 2

jego archiwum. Unikała zamknięcia w getcie (była polską Żydówką), ukrywała się jako Maria Magdalena Gostomska. Zadenuncjował ją żydowski fordanser, Blutman.

Kobieta została zatrzymana i przewieziona do aresztu – zdradziła ją papierośnica z inicjałami I. S. Zdołała jeszcze przekazać przez rikszarza wiadomość doktorowi Kordzie, że ją zatrzymano. Ten z kolei informuje o tym Pawełka. Kryński angażuje w sprawę Filipka, który ma przyjaciela Niemca. Mullerowi udaje się przekonać gestapo, że kobieta jest jego znajomą. Po wojnie Irma zajęła wysokie stanowisko w ministerstwie, a po latach wyemigrowała do Francji. Blutman natomiast zginął rozstrzelany w ruinach getta.

Siostra Weronika została zakonnicą po tym, jak objawił się jej Chrystus i nakazał zająć się nawracaniem Murzynów:

(…) Chciała doprowadzić do Boga wszystkie dzieci ziemi, bliskie i dalekie, białe, czarne, żółte, a nawet jeszcze bardziej egzotyczne. Jeśli była w jej sercu jakaś oschłość, to chyba tylko wobec dzieci żydowskich, bo co innego znaczy nie poznać wcale, a co innego poznać i podeptać (…).

Wybuch wojny zupełnie zmienił jednak jej nastawienie – kobieta z oddaniem ratowała i ukrywała żydowskie dzieci.

Ojciec Henia,

Zobacz również

  • Początek - opracowanie

    „Początek” - opracowanie Powieść „Początek” ukazała się w Paryżu w 1986 roku, w Polsce funkcjonowała w tzw. drugim obiegu, a oficjalnego wydania doczekała się dopiero trzy lata później (1989). Publikacja przyniosła Szczypiorskiemu uznanie i sporo nagród. Pisarz zawarł w niej wiele ze swojej ...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28