Związek Spartakusa i powstanie Spartakusa w Niemczech

Powstały w listopadzie 1918 roku demokratyczny rząd Rzeszy Niemieckiej (zwanej także Republiką Weimarską, od miasta, w którym doszło do powołania rządu) z najwyższym trudem utrzymywał władzę w państwie. Kraj był ciągle ogarnięty wrzeniem rewolucyjnym, który podsycali  wracający z frontu zdemobilizowani żołnierze i zbuntowane garnizony wewnętrzne. Znaczne wpływy zdobywali komuniści i skrajne ugrupowania lewicowe. Z tego też powodu znajdujący się u stery władzy umiarkowani socjaliści niemieccy z SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) opierali swoje rządy na chwiejnej współpracy z władzami wojskowymi, reprezentowanymi przez oficerów Sztabu Generalnego.

W tym samym czasie doszło do coraz większej radykalizacji ruchów komunistycznych, które to chciały, wzorem bolszewików, sięgnąć po władze siłą, w trakcie przewrotu. Wydatną rolę w przygotowaniach do przewrotu odgrywał Związek Spartakusa, powstała w trakcie I wojny światowej organizacja komunistyczna, która w miarę rozwoju przekształciła się w grupę paramilitarną. Spartakusowcy wierzyli w możliwość przejęcia władzy w sposób podobny do rewolucji październikowej w Rosji, później zaś pójścia modelem rosyjskim i utworzenia  nowego rządu komunistycznego. Inicjatorami planowanego przewrotu byli niemieccy działacze komunistyczni Karl Liebknecht i Róża Luksemburg.

Do próby przewrotu doszło w styczniu 1919 roku. 1.01.1919 doszło do powstania Komunistycznej Partii Niemiec, która zrzeszała wszystkie radykalne elementy lewicowe i uważała, że SPD zdradziło sprawę robotników. 5.01.1919 roku bojówki Związku Spartakusa rozpoczęły w Berlinie powstanie, mające na celu obalenie rządu. Okazało się jednak, że Spartakusowcy cieszą się znacznie mniejszym poparciem, niż sami sądzili. Swojego poparcia prawowitemu rządowi udzieliła armia, do Berlina ściągnięto wojsko i Freikorpsy (niemieckie oddziały ochotnicze o charakterze militarnym, złożone z weteranów), które w ciągu dziesięciodniowych walk krwawo stłumiły rewolucję. Karl Liebknecht i Róża Luksemburg zostali zamordowani w niejasnych okolicznościach. Zwycięstwo odniosły siły umiarkowane, rządowe.

Pokonanie Spartakusowców nie zlikwidowało problemu komunizmu w Niemczech, który aż do lat 30. i dojścia do władzy Hitlera cieszył się znacznym poparciem w społeczeństwie. Pokonanie najbardziej radykalnych elementów lewicowych pozwoliło jednak na zażegnanie niebezpieczeństwa przejęcia władzy przez komunistów i przekształcenia Niemiec w kolejną Republikę Rad, a w dalszej perspektywie – możliwość połączenia rewolucji rosyjskiej i niemieckiej i przeniesienia jej na inne państwa Europy.

Polecamy również:

  • Julian Marchlewski - biografia, poglądy

    Julian Marchlewski urodził się 17.05.1866 roku we Włoclawku, na terenie Imperium Rosyjskiego. Pochodził z rodziny szlacheckiej o średnim statusie, nie przeszkodziło mu to jednak w dosyć wczesnym związaniem się z ruchem marksistowskim. W roku 1887 przeniósł się do Warszawy, gdzie uczestniczył w nielegalnej... Więcej »

  • Róża Luksemburg - biografia, poglądy

    Rozalia Luxenburg urodziła się 5.03.1871 roku w Zamościu, na terenie ówczesnego Imperium Rosyjskiego. Pochodziła z wieloletniej rodziny żydowskiej, jednej z wielu zamieszkałych w tym mieście. Jednakże w dwa lata po jej urodzeniu rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie też Róża odebrała wykształcenie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43