Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielka wędrówka ludów - przyczyny, kierunki, skutki dla Cesarstwa

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W drugiej połowie IV w. n.e. nastąpiło ponowne zagrożenie państwa rzymskiego we wszystkich jego granicach. Trudna sytuacja zewnętrzna wymagała podziału władzy cesarskiej, nastąpiło to już wyraźnie za rządów Cesarza Dioklecjana. Szczególnie zagrożona w tym czasie była wschodnia część Imperium Rzymskiego, a zwłaszcza Półwysep Bałkański.

Bezpośrednie niebezpieczeństwo stanowiły plemiona Gotów, które podzieliły się na dwie grupy: zachodnią – Wizygotów i wschodnią – Ostrogotów. Przekroczenie dolnego Dunaju przez Wizygotów było ściśle związane z tzw. wielką wędrówką ludów, która objęła znaczną część Azji i cały obszar Europy.

W roku 375 n.e. zaczął się na terenach Europy wielki ruch różnych plemion, wywołany najazdem z głębi Azji koczowniczych plemion mongolskich zwanych Hunnami – pierwszy lud tureckojęzyczny, który najechał Europę. Hunnowie zwrócili się na zachód, ich pochód znaczyły pożary i rzezie. Na terenach nadwołżańskich pobili koczownicze plemiona Alanów, których częściowo wyniszczyli, a częściowo popychali na zachód.

W roku 376 n.e. Hunowie rozbili imperium gockie. Cześć z nich była zmuszona do przesiedlenia się na obszar Cesarstwa Rzymskiego, które uznało ich tym samym poddanymi

Polecamy również:

  • Najazdy barbarzyńców na Rzym (Hunowie, Wandalowie i in.)

    Zachodnie cesarstwo rzymskie w V wieku zaczęło się rozpadać na poszczególne państwa okupowane przez plemiona barbarzyńskie. W końcu 406 roku nastąpił zasadniczy przełom w sytuacji zewnętrznej, kiedy to potężna fala plemion germańskich (Alamanowie, Burgundowie, Kwadowie, Swebowie, Wandalowie), Alanów... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =