Miejscowości objęte czystką etniczną w czasie zbrodni na Wołyniu
Pierwszy masowy mord miał miejsce w Parośli, w powiecie sarneńskim, dnia 9 lutego 1943 roku. Banderowska sotnia UPA, pod dowództwem „Dowbeszki-Korobki” porąbała siekierami ponad 150 osób. W okolicach Huty Stepańskiej natomiast doszło do likwidacji 33 osiedli polskich. Inny mord miał miejsce w Antonówce w powiecie sarneńskim – mord na mieszkańcach 22 okolicznych miejscowości w lipcu 1943 roku oraz w Lipnikach – ludobójstwo w marcu 1943 roku, 150 ofiar.
Jeszcze wcześniej dosżło do ludobójstwa w Janowej Dolinie – osada górnicza powstała w okresie międzywojennym. Mordu dokonały sotnie „Jaremy” i „Szauli”. Akcją dowodził mjr. Iwan Łytwynczuk w kwietniu 1944 roku. Osada został spalona. Śmierć poniosło 600 Polaków, głównie w podpalonych domach. Kolejną dobrze udokumentowaną zbrodnią jest zbrodnia w Porycku, zaatakowanego przez UPA w „krwawą niedzielę” - 11 lipca 1943 roku. UPA weszła do kościoła przygotowującego się do nabożeństwa i wymordowała wszystkich zgromadzonych strzałami z karabinu, nożami i innymi przedmiotami. W samym kościele i innych miejscach porycka wytracono 222 Polaków. Kolejną zbrodnią jest ta dokonana w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej dokonana w sierpniu 1943 roku przez odział UPA „Łysego”. 200 osób zamordowano we wsi Kąty, 80 osób w Jankowcach, ponad 520 osób w Ostrówkach uderzeniem maczugi w tył głowy. 30 sierpnia w Woli Ostrowieckiej zaczęła się kolejna masakra. Od siekier i młotów oraz ognia i granatów zginęło do 620 osób. Inną miejscowością były Pendyki, gdzie UPA zabiła ogniem i pociskami zapalającymi 150 osób.
W Kundziwoli UPA zabiło 15 osób (reszta wcześniej ucekła) w maju 1943 roku. W Złoczówce UPA zabiło 55 osób, w dwóch napadach w maju 1943 roku. W Niemilii UPA zabiło 126 Polaków również w maju. W Hurbach UPA zabiło 250 Polaków w czerwcu 1943 roku.
Inne miejscowości, w których doszło do czystki to:
Dominopol, Gucin, Gurów, Orzeszyn, Sądowa, Wygnanka, Zagaje, Chrynów, Kisielin, Majdańska Huta, Rudnia, Złoczówka, Kłodno, Kupowalce, Wyrka, Budy Ossowskie, Głęboczyca, Teresin, Sokołówka, Gaj, Kąty, Janówka, Wiśniowiec i wiele innych.
Powiaty objęte czystką:
- sarneński
- kostopolski
- krzemieniecki
- horochowski
- dubieński
- łucki
- zdołbunowski
- włodzimierski
UPA zakończyła „akcję” na początku 1944 roku. Jej bilans przeraża. Zniszczonych zostało 1050 polskich miejscowości. Historycy szacują, że zamordowano 60 tysięcy osób.