Orlęta Lwowskie - historia, kim byli, opis

1 listopada 1918 roku ukraińscy nacjonaliści dokonali we Lwowie „zamachu stanu” i przejęli większość kluczowych punktów w mieście, przygotowując się do proklamowania niepodległej Ukrainy. Akcja ta, chociaż była zaskoczeniem dla mieszkających w mieście Polaków, prędko spotkała się z ich odpowiedzią. Pomiędzy listopadem a grudniem 1918 roku we Lwowie doszło do ciężkich walk ulicznych pomiędzy oddziałami polskimi i ukraińskimi, które ostatecznie pozwoliły Polakom na utrzymanie miasta.

Należy jednak pamiętać o tym, że w omawianym okresie we Lwowie nie było praktycznie żadnych polskich regularnych formacji wojskowych. Stąd też pierwszą linię oporu wobec Ukraińców stanowiły doraźnie organizowane bojówki, złożone z ochotników polskiego pochodzenia. Wiele z owych ochotniczych oddziałów zostało sformowanych przez studentów, a także znacznie młodszych ludzi – uczniów liceów i szkół niższego stopnia. Niski wiek wielu ochotników spowodował, że zaczęto ich nazywać „Lwowskimi Orlętami”. Ochotnicze oddziały polskie walczyły z Ukraińcami o panowanie nad miastem, ostatecznie, po przybyciu posiłków z centralnej Polski, doprowadzając do wyparcia wojsk ukraińskich z miasta, a w roku 1919 do jego deblokady.


Ponownie oddziały ochotnicze zostały sformowane w roku 1920, w czasie gdy bolszewickie wojska, prowadząc ofensywę skierowaną na Warszawę, rozpoczęły walki o Lwów. Ochotnicze oddziały wspierały regularne wojska w obronie przedmieść miasta, płacąc za to krwawą ofiarę.

Po wojnie polsko – bolszewickiej Orlęta Lwowskie stały się symbolem poświęcenia dla Ojczyzny, męstwa i bohaterstwa. Dedykowano im wiele utworów, poświęcano uwagę przy uroczystościach itp. Zadbano również o odpowiednie uczczenie poległych – we Lwowie powstał duży Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym złożono szczątki poległych w walce o miasto. Miejsce to do dzisiaj jest jednym z symbolów polskiej historii miasta.

Polecamy również:

  • Konflikt polsko-litewski o Wileńszczyznę - przyczyny, przebieg, skutki

    Rok 1918 i koniec I wojny światowej przyniósł odzyskanie niepodległości przez dwa kraje, które ponad stulecie wcześniej pozostawały w ścisłym sojuszu politycznym i wojskowym. Mowa tu o Rzeczpospolitej Polskiej i Litwie. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że wspólna historia rzutowała na... Więcej »

  • Plebiscyt na Warmii i Mazurach - przyczyny, przebieg, wyniki, skutki

    Odrodzone w roku 1918 państwo polskie borykało się w pierwszych latach swojego istnienia z szeregiem problemów dotyczących wytyczenia nowych granic, które objęłyby swoim zasięgiem wszystkie tereny uważane za rdzennie polskie. Plany odzyskania wszystkich ziem, które wchodziły w skład dawnej... Więcej »

  • Plebiscyt na Górnym Śląsku - przyczyny, wyniki, skutki

    W czasie formowania się granic II Rzeczpospolitej Śląsk był jednym z najważniejszych punktów zapalnych pomiędzy Polską a Republiką Weimarską. Rejon ten był jednym z najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych terenów Niemiec, generując znaczny procent wydobycia węgla i produkcji przemysłowej kraju.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
frank
2022-04-14 11:41:31
spoko jest
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17