Homo sapiens - pochodzenie
Człowiek rozumny zwany często człowiekiem z Cro-Magnon (miejsce znalezienia szczątków), pojawił się ok. 65-60 tys. lat temu w Afryce. Dotarł nie tylko to Europy i Azji ale jako pierwszy zasiedlił również Amerykę oraz Australię (jego szczątki odkryto na wszystkich kontynentach).
Homo sapiens - cechy fizyczne
Nazywany również człowiekiem współczesnym, był istotą o bardzo zróżnicowanych rozmiarach i masie ciała, przy wybiórczym owłosieniu. Nastąpiły zmiany w proporcjach czaszki, rozwinęła się puszka mózgowa, a skróciła trzewioczaszka. Przystosowania te umożliwiły rozwój mózgu (wielkość mózgu ok. 1500 cm3). Twarz, a szczególnie szczęki, zmniejszyła się w stosunku do całej czaszki. Zmniejszenie szczęk stało się przyczyną zmian w uzębieniu. Zęby zmalały, zmniejszyła się ich ilość. Wzrost Homo sapiens wynosił ok. 175 cm, jego przednie kończyny w pełni przekształciły się w ręce.
Homo sapiens - osiągnięcia
Był dobrze przystosowany do zmieniających się warunków życiowych. Potrafił wytwarzać zaawansowane i trwałe narzędzia nie tylko z drzewa i kamienia, ale również z kości. 30 tyś. lat temu wynalazł łuk oraz harpun, a następnie bumerang. Jego główny składnik pożywienia stanowiło mięso, jednak trudnił się również zbieractwem. Nie tylko polował na zwierzęta, lecz również część z nich udomowił. Wykorzystał skóry zwierząt do okrycia oraz do budowy namiotów. Pochodzący z Cro - Magnon człowiek tworzył również ozdoby, malowidła naskalne oraz rzeźby (ok. 26 tys. lat temu), a czynił tak w celach rytualnych. Homo sapiens grzebał zmarłych. Zbiegiem czasu następował rozwój przystosowań kulturowych, w dużym stopniu dzięki opanowaniu mowy.