13 kolonii angielskich - przyczyny buntu, opis

W XVII wieku Imperium Brytyjskie włączyło się do wyścigu kolonialnego, będąc jednym z najbardziej aktywnych kolonizatorów Ameryki Północnej. W wyniku zarówno misji eksploratorów i odkrywców, jak również zwycięskiego wyniku wojen w konfliktach kolonialnych z innymi potęgami (głównie z Francją podczas wojny o sukcesję hiszpańską i wojny siedmioletniej), władza brytyjska rozciągnęła się nad znaczną częścią zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej.

W XVIII wieku oprócz Kanady, będącej nowym nabytkiem Wielkiej Brytanii,  główną rolę odgrywały kolonie znajdujące się na wybrzeżu. Były one podzielone na prowincje: New Jersey, Georgia, Connecticut, Massachusetts, Maryland, Delaware, New Hampshire, Pennsylvania ,Virginia, Nowy York, Północna Karolina, Południowa Karolina oraz Rhode Islands i Plantacje Providence.

Wszystkie z tych kolonii były częściowo autonomiczne od metropolii, posiadając własny „rząd” utworzony przez bogatych właścicieli ziemskich. Ułatwiało to administrowanie tymi terenami. W tym okresie mieszkańcy kolonii czuli się Brytyjczykami, a kultura panująca w koloniach była bez wątpienia angielska. Wszystko to zaczęło się zmieniać w wyniku działań samej Wielkiej Brytanii, która traktowała swoje kolonie jako źródło dochodu. Odmawiano więc mieszkańcom Ameryki prawa do traktowania się jako „pełnoprawnych” Brytyjczyków, co wyrażało się m.in. w szeregu niekorzystnych dla kolonistów praw. Dotyczyły one głównie handlu i obrotu towarami, bowiem metropolii brytyjskiej zależało na produkcji w koloniach dóbr niemożliwych do wypracowania w Anglii i dostarczania do nich własnej produkcji z Wysp. Godziło to w interesy kolonistów, bowiem kolonie mogły być już na tym etapie samowystarczalne. Oprócz tego koloniści nie mieli swojej reprezentacji w brytyjskim parlamencie. Sytuacja doprowadzała do wybuchu coraz liczniejszych manifestacji niezadowolenia z sytuacji, wśród których wymienić trzeba protesty po wprowadzeniu w roku 1765 tzw. „Stamp Act”, czyli zwiększonych opłat skarbowych za dokumenty cywilne, czy Bostońskie Picie Herbaty” w roku 1773, gdzie koloniści wyrzucili do wody transport herbaty, w proteście przeciwko polityce władz względem handlu nią. Wszystkie te napięcia doprowadziły ostatecznie do wybuchu rewolucji, która dala początek Stanom Zjednoczonym Ameryki.

Polecamy również:

  • Bitwa o Bunker Hill - przygotowania, przebieg, wynik

    Bitwa o Bunker Hill rozegrała się między żołnierzami brytyjskimi a siłami amerykańskich kolonistów w czasach wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Miała miejsce 16 czerwca 1775 roku w czasie oblężenia Bostonu, które było początkową fazą wojny o niepodległość. Milicjanci z Nowej Anglii... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44