Słońce - budowa, aktywność - strona 3

do ziemi po 8 minutach.

Ciemniejsze obszary fotosfery (chłodniejsze o około 1000 K od otoczenia) noszą nazwę plam słonecznych. Obserwowali je już starożytni Chińczycy, a od 1849 roku określana jest ich liczba. Im jest ich więcej, tym większa jest aktywność słoneczna, a więc i ilość energii docierającej od Słońca do Ziemi.

Fotosfera znajduje się u podstawy atmosfery słonecznej, na którą składają się również chromosfera i korona słoneczna. Z zewnętrznych warstw korony emitowany jest wiatr słoneczny, czyli strumień elektronów i protonów, które wypływają ze Słońca. Jego średnia prędkość w pobliżu Ziemi wynosi 450 km/s. Z koroną słoneczną związane jest też zjawisko protuberancji, pętli plazmy słonecznej wznoszących się nad powierzchnią Słońca wzdłuż linii pola magnetycznego. W okresie dużej aktywności słonecznej większe prędkości i energia cząstek wiatru słonecznego oraz wzrost natężenia promieniowania rentgenowskiego powodują zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego i funkcjonowania sztucznych satelitów Ziemi. Aktywność słoneczna jest współcześnie monitorowana przez czołowe agencje badawcze świata zajmujące się przestrzenią kosmiczna (np. amerykańską NASA) i jest podstawa oceny i prognozy tzw. pogody kosmicznej.

Należy pamiętać, że bezpośrednia obserwacja Słońca może doprowadzić do uszkodzenia lub utraty wzroku! W amatorskiej obserwacji Słońca należy stosować tylko przyrządy z filtrem słonecznym, ewentualnie obserwować obraz Słońca na ekranie projekcyjnym.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49