Słońce - budowa, aktywność - strona 2

40%. Powstające w reakcjach fuzji jądrowej fotony są wysokoenergetycznymi fotonami promieniowania gamma i rentgenowskiego.

Słońce w ultrafiolecie 
 Słońce w dalekim ultrafiolecie (autor: NASA/SDO (AIA)

 

Słońce powstało około 4,6 mld lat temu i szacuje się, że zapas wodoru w jądrze starczy na około 5 mld lat stabilnej emisji promieniowania. Następnie Słońce przekształci się w czerwonego olbrzyma, a następnie skończy swoją ewolucję jako biały karzeł.

Na zewnątrz jądra znajduje się otoczka, najpierw promienista, a bliżej powierzchni konwekcyjna. Jest ona zbyt chłodna, by mogła zachodzić w niej reakcja syntezy jądrowej. To właśnie tu powstaje pole magnetyczne Słońca. Poprzez tę warstwę fotony docierają do powierzchni Słońca, co – jak się szacuje – zajmuje im przynajmniej 10 tysięcy lat. Powierzchniowe warstwy otoczki Słońca, określane jako fotosfera (upraszczając –  powierzchnia Słońca) są źródłem wypromieniowania fotonów w przestrzeń kosmiczną. Jako, że jej temperatura jest dużo niższa niż jądra (5510°C), emituje ona mniej energetyczne fotony z maksimum natężenia promieniowania odpowiadającym długości fali λ = 0,48 μm (światło widzialne). Prędkość przemieszczania się fali świetlnej w próżni jest stała i wynosi około 300 tys. km/s. Światło słoneczne dociera więc

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
Es
Kozac • 2021-10-26 20:13:50
7
Lol • 2021-10-26 18:23:14
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48