Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego - strona 4

Tytana przepuszczają jednak niewiele energii słonecznej do powierzchnie księżyca. To w połączeniu z dużą odległością od Słońca powoduje, że średnia temperatura atmosfery przy powierzchni wynosi prawie -180°C. Niskie temperatury powodują, że powstanie życia na Tytanie jest mało prawdopodobne, chociaż na taką możliwość wskazuje duża ilość związków organicznych na Tytanie.

Fobos - księżyc Marsa 
 Fobos - księżyc Marsa (źródło: www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/pia10368.html)

 

Kallisto to trzeci co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym i jednocześnie drugi pod względem wielkości księżyc Jowisza. Ma średnicę większą niż 4800 km i spośród 4 księżyców odkrytych przez Galileusza położony jest najdalej od planety. Składa się głównie z lodu. Wewnątrz być może istnieje woda w stanie ciekłym, a w głębi mieszanka krzemianów (skał) z wodą. Satelita nie wykazuje aktywności geologicznej.  

Io – najbardziej wewnętrzny księżyc Jowisza – ma średnicę równą prawie 3650 km. Składa się głównie z krzemianów; ma więc stosunkowo dużą gęstość (3,53 g/m3), niewiele mniejszą od gęstości planet skalistych. Prawdopodobnie ma złożoną strukturę wewnętrzną, podobnie do Ganimedesa. Oddziaływanie grawitacyjne pobliskiego Jowisza powoduje, że jest to najbardziej aktywne wulkanicznie ciało Układu Słonecznego.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39