Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego - strona 2

4 księżyce Jowisza: Ganimedes, Kallisto, Io i Europa. Ich nazwy wywodzą się z mitologii greckiej i odnoszą się do kochanków Zeusa (Jowisza). Inne równie duże naturalne satelity w Układzie słonecznym to: ziemski Księżyc, satelita Saturna – Tytan oraz Tryton, księżyc Neptuna. Duże księżyce mają kształt bliski kulistemu i dzielą się na kilka wewnętrznych warstw: skorupę, płaszcz i jądro. Mniejsze księżyce są często nieregularnymi bryłami. Księżyc ziemski oraz Ganimedes i Io są podobne do planet skalistych i zbudowane głównie z krzemianów. Pozostałe księżyce są zbudowane przede wszystkim z lodu. Największe z księżyców posiadają atmosfery, poza Tytanem bardzo jednak rzadkie.

 Europa - księżyc Jowisza
 Europa - księżyc Jowisza (źródło: photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA00502)

 

Część księżyców powstała prawdopodobnie z zagęszczenia materiału dysku protoplanetarnego, z którego powstała sama planeta. Obiegają one planety w kierunku zgodnym z kierunkiem ich obiegu wokół Słońca, kształt ich orbit jest prawie kolisty, a sama orbita jest zbliżona do płaszczyzny równika planety. Wiele księżyców ma jednak orbity zmienne, silnie eliptyczne, oddalone od planet, a czasami – jak Księżyc Neptuna, Tryton – obiegają planetę w kierunku przeciwnym do tego, w którym ta obiega Słońce. Takie księżyce

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39