Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czwarty sektor gospodarki - definicja, usługi - strona 2

W porównaniu z rokiem 1995 produkcja globalna tego sektora w Polsce wzrosła ponad 3,5 razy.

Oferta czwartego sektora gospodarki skierowana jest nie tylko do krajowych odbiorców (przedsiębiorstw, instytucji, odbiorców indywidualnych). W coraz większym stopniu firmy działające w Polsce uczestniczą w światowej wymianie usług. W dużych polskich miastach (Kraków, Wrocław) powstały oddziały firm międzynarodowych zajmujące się świadczeniem usług zewnętrznych (outsourcingowych) dla firm z całego świata – głównie z zakresu obsługi księgowej – np. fakturowania i usług IT (z zakresu technologii informacyjnych).
Było to możliwe dzięki dużej podaży na rynku pracy młodych osób z wykształceniem wyższym z zakresu ekonomii i informatyki, posiadających dobrą znajomość języków obcych, którzy w ostatnich 10 latach opuścili polskie uczelnie.
Np. w Krakowie na początku 2012 roku działało ok. 50 firm outsourcingowych, zatrudniających ok. 24 tys. osób. Liczba firm i ilość zatrudnionych w nich osób w dalszym ciągu dynamicznie rośnie, powodując, że polski rynek zewnętrznych usług finansowych i informatycznych zaczyna dorównywać dotychczasowym potentatom w tej dziedzinie – Chinom i Indiom.
Wiele firm zagranicznych przenosi też niektóre swoje działy, np. księgowe do Polski (tzw. offshoring). Wsród firm, które dokonały outsourcingu lub offshoringu części swoich operacji do Polski znajdują się takie koncerny jak: Shell, Intel, IBM, Google, HP, Carlsberg, Motorola, Heineken, Procter & Gamble, UBS, Citibank, Credit Suisse.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Komunikacja w Polsce - geografia

  Transport umożliwia przepływ osób i towarów, ułatwiając codzienne życie i umożliwiając poprawne funkcjonowanie gospodarki. W naszym kraju (ale także na całym niemalże świecie) obserwujemy wzrost ruchliwości osób połączony ze wzrostem oczekiwań odnośnie do jakości realizowanych usług transportowych (standardu i...

  Więcej
 • Handel zagraniczny Polski - geografia

  Handel zagraniczny w węższym znaczeniu obejmuje odpłatną wymianę towarów (ich sprzedaż za granicę - eksport oraz zakup za granicą - import). Wartość polskiego importu wynosiła w 2011 roku prawie 623,4 mld złotych, zaś wartość eksportu nieco ponad 558,7 mld złotych.Bilans handlowy (saldo wymiany towarów) naszego kraju b...

  Więcej
 • Polska turystyka - geografia - statystyki

  Usługi turystyczne stanowią ważne źródło dochodu dla samorządów (np. nadmorskie gminy Krynica Morska w województwie pomorskim i Rewal w województwie zachodniopomorskim znalazły się w 2012 roku w pierwszej piątce najbogatszych gmin w Polsce pod względem dochodów w przeliczeniu na 1 mieszkańca),ale też d...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17