Czwarty sektor gospodarki - definicja, usługi

Pod pojęciem czwartego sektora gospodarki rozumiane są usługi zaawansowane, skierowane w dużym stopniu dla przedsiębiorstw:
- usługi bankowe,
- ubezpieczeniowe,
- usługi doradcze,
- reklama,
- usługi z zakresu IT (technik informatycznych i telekomunikacyjnych) i inne.

Ważnym elementem transformacji gospodarczej, która zaszła po 1989 roku była prywatyzacja polskiego sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz ekspansja zagranicznych firm sektora finansowego na rynku polskim (np. powstała w 1991 roku sopocka firma ubezpieczeniowa Hestia od roku 2000 wchodzi w skład europejskiego konsorcjum finansowego ERGO).
Pojawienie się firm zachodnich pozwoliło na dofinansowanie tego sektora gospodarki. Dzięki firmom tym możliwe było stworzenie II i III filara ubezpieczeń społecznych oraz rozwój rynku nieruchomości (dzięki udostępnianiu tzw. pożyczek hipotecznych).
Na rynku tym działają też duże firmy polskie (w dużym stopniu sektora publicznego) – ubezpieczyciel PZU i bank PKO BP (największy bank detaliczny w Polsce).

Produkcja globalna wytworzona przez sektor instytucji finansowych i ubezpieczeniowych  w Polsce wyniosła w 2011 roku ponad 107,5 mld złotych (ok. 3,5% produkcji globalnej polskiej gospodarki). W porównaniu z rokiem 1995 produkcja globalna tego sektora w Polsce wzrosła ponad 3,5 razy.

Oferta czwartego sektora gospodarki skierowana jest nie tylko do krajowych odbiorców (przedsiębiorstw, instytucji, odbiorców indywidualnych). W coraz większym stopniu firmy działające w Polsce uczestniczą w światowej wymianie usług. W dużych polskich miastach (Kraków, Wrocław) powstały oddziały firm międzynarodowych zajmujące się świadczeniem usług zewnętrznych (outsourcingowych) dla firm z całego świata – głównie z zakresu obsługi księgowej – np. fakturowania i usług IT (z zakresu technologii informacyjnych).
Było to możliwe dzięki dużej podaży na rynku pracy młodych osób z wykształceniem wyższym z zakresu ekonomii i informatyki, posiadających dobrą znajomość języków obcych, którzy w ostatnich 10 latach opuścili polskie uczelnie.
Np. w Krakowie na początku 2012 roku działało ok. 50 firm outsourcingowych, zatrudniających ok. 24 tys. osób. Liczba firm i ilość zatrudnionych w nich osób w dalszym ciągu dynamicznie rośnie, powodując, że polski rynek zewnętrznych usług finansowych i informatycznych zaczyna dorównywać dotychczasowym potentatom w tej dziedzinie – Chinom i Indiom.
Wiele firm zagranicznych przenosi też niektóre swoje działy, np. księgowe do Polski (tzw. offshoring). Wsród firm, które dokonały outsourcingu lub offshoringu części swoich operacji do Polski znajdują się takie koncerny jak: Shell, Intel, IBM, Google, HP, Carlsberg, Motorola, Heineken, Procter & Gamble, UBS, Citibank, Credit Suisse.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Komunikacja w Polsce - geografia

    Transport umożliwia przepływ osób i towarów, ułatwiając codzienne życie i umożliwiając poprawne funkcjonowanie gospodarki. W naszym kraju (ale także na całym niemalże świecie) obserwujemy wzrost ruchliwości osób połączony ze wzrostem oczekiwań odnośnie do jakości realizowanych usług... Więcej »

  • Handel zagraniczny Polski - geografia

    Handel zagraniczny w węższym znaczeniu obejmuje odpłatną wymianę towarów (ich sprzedaż za granicę - eksport oraz zakup za granicą - import). Wartość polskiego importu wynosiła w 2011 roku prawie 623,4 mld złotych, zaś wartość eksportu nieco ponad 558,7 mld złotych.Bilans handlowy (saldo wymiany... Więcej »

  • Polska turystyka - geografia - statystyki

    Usługi turystyczne stanowią ważne źródło dochodu dla samorządów (np. nadmorskie gminy Krynica Morska w województwie pomorskim i Rewal w województwie zachodniopomorskim znalazły się w 2012 roku w pierwszej piątce najbogatszych gmin w Polsce pod względem dochodów w przeliczeniu na 1... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
krokti
• 2024-04-21 14:15:02
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55