(badają m.in. ekosystemy wód wokółantarktycznych i tempo topnienia lodowców i lądolodu). Obecnie działa 39 stacji całorocznych i 41 stacji czynnych latem, należących do 28 państw. Najwięcej stacji całorocznych ma Argentyna (6), Rosja (5), Chile (4) oraz USA i Australia (po 3). Do najważniejszych stacji powstałych wewnątrz kontynentu należą: amerykańska stacja Amundsen-Scott założona na Biegunie Południowym w 1957 roku i rosyjska stacja Wostok, również powstała w 1957 roku. Stacje te - położone na powierzchni lądolodu prowadza m.in. badania rdzeni lodowych wywierconych z lądolodu, będących zapisem zmian środowiska Ziemi w ostatnich kilkuset tysiącach lat.
Polska stacja antarktyczna im. Henryka Arctowskiego, została założona w 1977 roku w Zatoce Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. W stacji przebywa maksymalnie 40 badaczy. Obsługiwana jest przez Polską Akademię Nauk.
Druga polska stacja – im. A.B. Dobrowolskiego, położona w oazie (obszar pozbawiony lodu) Bungera na wybrzeżu samego kontynentu, została przekazana Polsce przez stone radziecka w 1959 roku. Od wielu lat stacja nie jest jednak wykorzystywana.
W przypadku Arktyki trudno mówić o odkryciu