Lupa

Lupa jest jednym z najmniej skomplikowanych przyrządów optycznych. Zbudowana jest ona z oprawionej soczewki skupiającej o możliwie dużej zdolności skupiającej, a więc o małej ogniskowej. Zadaniem lupy jest generowanie obrazów powiększonych i prostych (nie odwróconych). Aby było to możliwe oglądany przedmiot należy umieścić pomiędzy soczewką, a jej ogniskiem.

Rys. Schemat powstawania obrazu w lupie.

Powiększenie lupy wyraża się następującym wzorem:

p= \frac{D}{f} ;

p=D \cdot Z
 
gdzie: D ≈ 25 cm – odległość dobrego widzenia, f – ogniskowa soczewki, Z – zdolność skupiająca soczewki.

Widać, że im mniejsza jest ogniskowa soczewki, tym większe daje ona powiększenie. Zakres użytecznych powiększeń lupy waha się od kilku do około 20 razy.
Konstrukcja lupy stanowi podstawę budowy bardziej skomplikowanych przyrządów optycznych takich jak np. mikroskop oraz teleskop.

Polecamy również:

 • Luneta

  Luneta jest przyrządem optycznym, który służy do obserwacji obiektów znajdujących się w dużej odległości od obserwatora. Luneta systemu Keplera składa się z dwóch soczewek skupiających, z których jedna jest obiektywem, natomiast druga okularem. Więcej »

 • Teleskop zwierciadlany

  Teleskop astronomiczny jest przyrządem, który służy do obserwacji obiektów nocnego nieba. Teleskopy ze względu na elementy składowe układu optycznego można zasadniczo podzielić na trzy grupy. Więcej »

 • Mikroskop optyczny

  Mikroskop optyczny jest przyrządem, służącym do oglądania bardzo małych obiektów, a więc jest on przystosowany do wytwarzania znacznych powiększeń (do ok. 2000 razy). Więcej »

 • Zdolność skupiająca układów optycznych

  W przypadku, gdy elementy optyczne, takie jak soczewki czy zwierciadła, położone są stosunkowo blisko siebie, zdolność skupiająca takiego układu jest sumą zdolności skupiających poszczególnych jego elementów: Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43