Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Luneta

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Luneta jest przyrządem optycznym, który służy do obserwacji obiektów znajdujących się w dużej odległości od obserwatora. Luneta systemu Keplera składa się z dwóch soczewek skupiających, z których jedna jest obiektywem, natomiast druga okularem. Okular w lunecie pełni rolę lupy, która powiększa obraz wytworzony przez obiektyw.
Rys. Schemat powstawania obrazu w lunecie systemu Keplera.

Jak wynika z przedstawionego rysunku obraz wytworzony przez lunetę jest bardzo silnie powiększony, odwrócony oraz pozorny. Odwrócenie obrazu jest w obserwacjach naziemnych dość niewygodne, dlatego w lunetach często stosuje się dodatkowe soczewki lub pryzmaty, których zadaniem jest jedynie odwrócenie obrazu.
Powiększenie liniowe lunety wyraża się przybliżonym wzorem:

p= \frac{f _{ob} }{f _{ok} }
 
gdzie: fob – ogniskowa obiektywu, fok – ogniskowa okularu.

Luneta – przykład.

Zdolność skupiająca obiektywu lunety wynosi 1 dioptria. Jakie okulary należy zamocować w lunecie, aby uzyskać obrazy o powiększeniach równych 20, 100 i 200 razy?

Dane:                                        Szukane:
Zob = 1D                                     fok1 = ?
p1 = 20                                        fok2 = ?
p2 = 100                                      fok3 = ?
p3 = 200                                    

Rozwiązanie:

p= \frac{f _{ob} }{f _{ok} } \Rightarrow f _{ok} = \frac{f _{ob} }{p}

Z _{ob} =- \frac{1}{f _{ob} } \Rightarrow f _{ob} = \frac{1}{Z _{ob} } =1m

Stąd:

f _{ok1} = \frac{1m}{20}=0,05m

f _{ok2} = \frac{1m}{100}=0,01m

f _{ok3} = \frac{1m}{200}=0,005m

Polecamy również:

 • Lupa

  Lupa jest jednym z najmniej skomplikowanych przyrządów optycznych. Zbudowana jest ona z oprawionej soczewki skupiającej o możliwie dużej zdolności skupiającej, a więc o małej ogniskowej. Więcej »

 • Teleskop zwierciadlany

  Teleskop astronomiczny jest przyrządem, który służy do obserwacji obiektów nocnego nieba. Teleskopy ze względu na elementy składowe układu optycznego można zasadniczo podzielić na trzy grupy. Więcej »

 • Mikroskop optyczny

  Mikroskop optyczny jest przyrządem, służącym do oglądania bardzo małych obiektów, a więc jest on przystosowany do wytwarzania znacznych powiększeń (do ok. 2000 razy). Więcej »

 • Zdolność skupiająca układów optycznych

  W przypadku, gdy elementy optyczne, takie jak soczewki czy zwierciadła, położone są stosunkowo blisko siebie, zdolność skupiająca takiego układu jest sumą zdolności skupiających poszczególnych jego elementów: Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');