Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mikroskop optyczny

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mikroskop optyczny jest przyrządem, służącym do oglądania bardzo małych obiektów, a więc jest on przystosowany do wytwarzania znacznych powiększeń (do ok. 2000 razy). Zbudowany jest on z trzech podstawowych elementów tj.: układu oświetlającego oglądany przedmiot, obiektywu i okularu. Elementem oświetlającym obserwowany obiekt może być zwierciadło lub dowolne źródło światła np. żarówka. Obiektyw i okularsoczewkami skupiającymi lub częściej układami soczewek o dodatniej całkowitej zdolności skupiającej.

Na rysunku przedstawiono konstrukcję obrazu powstającego w mikroskopie. Wiązka promieni, przechodząca przez obiektyw, tworzy odwrócony, rzeczywisty i powiększony (do ok. 100 razy) obraz badanego przedmiotu. Następnie obraz ten jest oglądany przez okular, pełniący rolę lupy, która go dodatkowo powiększa do około 20 razy.
Przybliżone powiększenie mikroskopu optycznego można obliczyć ze wzoru:

 p= \frac{lD}{f _{ob} \cdot f _{ok} }

gdzie: l – długość tubusu mikroskopu, D ≈ 25 cm – odległość dobrego widzenia, fob – ogniskowa obiektywu, fok – ogniskowa okularu.

Maksymalne powiększenie uzyskiwane przez mikroskop optyczny jest ograniczone poprzez zjawisko dyfrakcji światła, które przy dużych powiększeniach znacznie zmniejsza

Polecamy również:

 • Lupa

  Lupa jest jednym z najmniej skomplikowanych przyrządów optycznych. Zbudowana jest ona z oprawionej soczewki skupiającej o możliwie dużej zdolności skupiającej, a więc o małej ogniskowej. Więcej »

 • Luneta

  Luneta jest przyrządem optycznym, który służy do obserwacji obiektów znajdujących się w dużej odległości od obserwatora. Luneta systemu Keplera składa się z dwóch soczewek skupiających, z których jedna jest obiektywem, natomiast druga okularem. Więcej »

 • Teleskop zwierciadlany

  Teleskop astronomiczny jest przyrządem, który służy do obserwacji obiektów nocnego nieba. Teleskopy ze względu na elementy składowe układu optycznego można zasadniczo podzielić na trzy grupy. Więcej »

 • Zdolność skupiająca układów optycznych

  W przypadku, gdy elementy optyczne, takie jak soczewki czy zwierciadła, położone są stosunkowo blisko siebie, zdolność skupiająca takiego układu jest sumą zdolności skupiających poszczególnych jego elementów: Więcej »

Komentarze (1)
5 + 5 =
Komentarze
ziutkaaaaaa • 2015-05-08 17:53:58
Pomocny tekst do zrobienia referatu. :)
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');