Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cząstki elementarne – chronologia odkryć

W latach trzydziestych XX wieku znane były tylko cztery cząstki elementarne, tj:

1. Elektron – odkryty w 1897 przez J.J. Thomsona.
2. Proton – którego istnienie potwierdził w roku 1919 E. Rutherford.
3. Neutron – po raz pierwszy zaobserwowany przez J. Chadwicka w 1932 roku.
4. Foton kwant promieniowania elektromagnetycznego, którego istnienie postulował A. Einstein przy interpretacji zjawiska fotoelektrycznego.

Znajomość wszystkich wymienionych cząstek pozwalała zrozumieć budowę atomu oraz procesy emisji i absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez atom. Wiedza ta jednak nie była wstanie w pełni wyjaśnić budowy jądra atomowego oraz procesów w nim zachodzących.

Na początku lat czterdziestych został zapoczątkowany okres okryć kolejnych cząstek elementarnych, który trwa do dnia dzisiejszego. Nowe cząstki elementarne odkrywane są na dwa sposoby tj. poprzez badanie promieniowania kosmicznego oraz sztuczne ich produkowanie przy pomocy akceleratorów.
Obecnie znanych jest kilkaset cząstek elementarnych, jednak tylko niewielka ich część jest na tyle trwała aby możliwe było ich zarejestrowanie. O ich istnieniu świadczą jedynie dowody pośrednie. Cząstki nietrwałe podlegają prawu rozpadu promieniotwórczego, a średnie czasy ich życia zawierają się w przedziale od 10-6s do 10-23s.
W celu usystematyzowania wiedzy na temat bardzo dużej liczby cząstek elementarnych, fizycy opracowali trzy proste kryteria, które pozwalają uporządkować cząstki w zależności o od ich właściwości fizycznych.

Zobacz również

 • Cząstki elementarne – właściwości

  Do kryteriów podziału cząstek elementarnych należą:1.    Możliwe wartości własnych momentów pędu (spinów) cząstek.2.    Zdolność do uczestnictwa w oddziaływaniu silnym.3.    Wartości addytywnych liczb kwantowych, które opisują daną cząstkę, co decyduje czy dan...

  Więcej
 • Diagramy Feynmana

  Diagramy Feynmana są graficznym sposobem przedstawiania wszelakich oddziaływań pomiędzy cząstkami materii, które zgodnie z teorią cząstek elementarnych polegają na wymianie specyficznych obiektów, zwanych bozonami pośredniczącymi.

  Więcej
 • Cząstki elementarne – oddziaływania

  .

  Więcej
 • Model standardowy

  Model Standardowy jest teorią fizyki cząstek elementarnych, która w stosunkowo prosty sposób wyjaśnia budowę kilkuset cząstek występujących w przyrodzie oraz większość oddziaływań pomiędzy nimi.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28