Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Otrzymywanie amin - strona 2

nitryle, amidy, lub też nitrozwiązki. Dobór odpowiedniego czynnika redukującego uwarunkowany jest rodzajem redukowanej grupy funkcyjnej oraz obecnością innych elementów strukturalnych w cząsteczce substratu (które mogą być wrażliwe na niektóre czynniki redukujące). Przykłady redukcji wyżej wymienionych klas związków do amin przestawia schemat poniżej.

 Otrzymywanie amin przez redukcję

Do metod redukcyjnych zalicza się również proces aminowania redukcyjnego, w którym aminy otrzymuje się ze związków karbonylowych w dwóch etapach. Pierwszym etapem jest synteza iminy poprzez działanie amoniakiem lub pierwszorzędową aminą na związek karbonylowy. Imina jest azotowym analogiem aldehydu lub ketonu, w którym atom węgla połączony jest z azotem wiązaniem podwójnym. Drugim etapem syntezy jest uwodornienie podwójnego wiązania węgiel – azot, prowadzące do aminy. Obydwa etapy prowadzi się często jednocześnie, działając na związek karbonylowy amoniakiem (lub aminą) w środowisku redukującym. Przykładowy proces aminowania redukcyjnego pokazany jest na schemacie poniżej.

Redukcyjne aminowanie

Zobacz również

  • Aminy – reakcje

    Najważniejsze reakcje amin to substytucja nukleofilowa oraz tworzenie soli amoniowych w środowisku kwaśnym. Pod wpływem kwasów, aminy przyłączają proton, tworząc w ten sposób kation amoniowy, w którym atom azotu ma cztery podstawniki i obdarzony jest ładunkiem dodatnim.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11