Destylacja ropy naftowej- schemat
Destylacja ropy naftowej to proces, który pozwala na oddzielenie od siebie poszczególnych frakcji ropy, różniących się między sobą temperaturą wrzenia. Jest to podstawowy proces technologiczny prowadzony w rafineriach. Podczas destylacji, „surowa” ropa podgrzewana jest do wysokiej temperatury w piecu, a następnie – wprowadzana jest do kolumny frakcjonującej, w której następuje rozdział składników ropy zależnie od temperatury wrzenia. Związki o wysokiej temperaturze wrzenia skraplają się już w najniższej części kolumny (w której panuje najwyższa temperatura), natomiast związki o niższej temperaturze wrzenia (bardziej lotne) przechodzą do wyższych – chłodniejszych przedziałów kolumny frakcjonującej, gdzie stopniowo ulegają skraplaniu. U szczytu kolumny, gdzie panuje najniższa temperatura (zbliżona do temperatury otoczenia), odbierane są gazowe składniki ropy - propan i butan (wchodzące w skład LPG). Schemat destylacji frakcyjnej ropy naftowej przedstawiono na rysunku 1.
Destylacja ropy naftowej- produkty
Produkty destylacji ropy naftowej, według rosnącej temperatury wrzenia to: propan i butan (LPG), benzyna, nafta/paliwo lotnicze, olej napędowy („ropa” do silników Diesla), oleje opałowe, ciężkie oleje i smary, mazut, asfalt. We współczesnych rafineriach, zarówno benzyna jak i olej napędowy uzyskane bezpośrednio w destylacji ropy naftowej, poddawane są dalszej obróbce – odsiarczaniu oraz procesom izomeryzacji i reformingu, które zwiększają liczbę oktanową uzyskiwanego paliwa.
Wyżej wrzące frakcje – nafta, czy olej opałowy i ciężkie oleje, są zwykle poddawane procesowi krakingu katalitycznego, w którym długie łańcuchy węglowodorowe są rozbijane na mniejsze części. Wskutek tego procesu powstaje benzyna, która jest mieszana z tą uzyskiwaną bezpośrednio z destylacji ropy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie z ropy większej ilości benzyny niż można to przewidzieć na podstawie jej składu węglowodorowego i powstaje mniejsza ilość ciężkich olejów, które nie są tak użyteczne w dużych ilościach.