Tasiemce

Tasiemce są największymi płazińcami, które mogą osiągać długość nawet kilkunastu metrów. Ich wydłużone ciało ma postać członowanej wstęgi. Tasiemce prowadzą pasożytniczy tryb życia, a choroby przez nie wywoływane nazywamy tasiemczycami. W ich rozwoju nazywanym często cyklem następuje zmiana żywicieli. Postacie dorosłe żyją głównie w jelitach kręgowców (w tym człowieka), którzy są ich żywicielami ostatecznymi. Larwy natomiast mogą osiedlać się w różnych narządach żywicieli pośrednich, którymi mogą być zarówno kręgowce jak i bezkręgowce. Na ogół larwy tasiemców (z wyjątkiem bruzdogłowca szerokiego) nie mają zdolności poruszania się i aktywnego poszukiwania żywicieli, dlatego muszą być przez nich zjadane.

Porównanie proglotydów i skoleksów tasiemców pasożytniczych człowieka
Porównanie proglotydów i skoleksów tasiemców pasożytniczych człowieka

Budowa tasiemców

Ciało tasiemców, czyli strobila pokryte jest jednowarstwowym nabłonkiem syncytialnym, pod którym znajdują się pojedyncze włókna mięśniowe.  Strobila zbudowana jest z członów, które nazywamy proglotydami. W przedniej części ciała wyróżnić możemy główkę (którą pomimo podobnej nazwy nie należy mylić z głową występującą u wyższych bezkręgowców i strunowców) inaczej zwaną skoleksem, która zawiera zwoje mózgowe. Skoleks zaopatrzony jest w aparat czepny tworzony przez bruzdy czepne (u bruzdogłowca szerokiego) lub przyssawki (u tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego) oraz haczyki (tylko u tasiemca uzbrojonego).

skoleks tasiemca uzbrojonego (Taenia solium)
Skoleks tasiemca uzbrojonego (Taenia solium)

Za główką znajduje się szyjka, będąca miejscem różnicowania się nowych proglotydów, których wnętrze wypełnione jest narządami wewnętrznymi. Człony są zróżnicowane wiekowo – im dalej od szyjki tym są starsze i większe. Dalsze z nich, które posiadają dojrzałe narządy rozrodcze z zapłodnionym jajami mogą odrywać się od ciała tasiemca bez żadnej dla niego szkody (proces ten przypomina strobilizację występującą u parzydełkowców, stad też ciałao tasiemców nazywamy strobilą). Tasiemce są obojnakami, w pojedynczym członie zawierają zarówno męskie jak i żeńskie narządy rozrodcze. Dlatego może dochodzić u nich do samozapłodnienia (nigdy jednak wewnątrz jednego członu).

 Zdjęcie mikroskopowe proglotydu.

Zdjęcie mikroskopowe proglotydu. Widoczna macica z jajeczkami.

Układ oddechowy nie występuje – wymiana gazowa odbywa się  przez powierzchnie ciała.  Energia dostarcza jest w czasie oddychania beztlenowego.

Układ krwionośny nie występuje – za transport substancji odpowiada płyn międzykomórkowy.

Tasiemce nie posiadają układu pokarmowego. Pożywienie wchłaniane jest z otoczenia przez powłokę ciała zbudowaną z syncytialnego nabłonka.

Układ wydalniczy typu protonefrydialnego zbudowany jest kanalików wydalniczych zakończonych komórkami płomykowymi. Kanaliki zebrane są w główne kanały zbiorcze (jedna para kanałów grzbietowych i jedna para kanałów brzusznych), które uchodzą na zewnątrz za pośrednictwem dwóch otworów znajdujących się w tyle ciała.

Układ nerwowy jest słabo rozwinięty, u dorosłych form występują komórki receptorowe zmysłu chemicznego i dotyku.

Polecamy również:

  • Cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego i uzbrojonego

    Tasiemiec nieuzbrojony Taenia saginata jest  najpospolitszym spośród wszystkich  tasiemców spotykanych u człowieka. Zbudowany jest ze skoleksu (główki) zaopatrzonego w przyssawki oraz licznych członów (do 2000). Osiąga długość nawet do 20... Więcej »

  • Bruzdogłowiec szeroki - cykl rozwojowy

    Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum) to najdłuższy (3-20 m) z pośród tasiemców pasożytujących u człowieka. Zbudowany jest ze skoleksu (główki) zaopatrzonego w bruzdy przyssawkowe (czepne) oraz licznych członów (nawet do 3000). 20 % pierwszych... Więcej »

  • Cykl rozwojowy tasiemca bąblowcowego

    Tasiemiec bąblowcowy (Echinococcus granulosus) to gatunek niewielkiego ale groźnego tasiemca (5mm), którego postać dorosła składa się ze skoleksu (główki) wyposażonego w haki oraz najczęściej trzech członów (niedojrzałego, dojrzałego i macicznego). Więcej »

Komentarze (6)
Wynik działania 4 + 1 =
kapibarka
2023-10-24 17:11:35
dziękuje bardzo i pozdrawiam
mayoshii
2022-11-23 20:11:49
super
Rafał
2021-05-16 16:57:58
Bardzo pomocne dla osób samodzielnych
Lena
2019-10-13 15:43:46
Przydatne
marek
2016-04-11 08:25:03
ok
Nauczycielka
2015-04-28 16:18:00
Bardzo przydatne
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23