Rośliny dnia krótkiego i długiego

Rośliny, podobnie jak zwierzęta, posiadają swój zegar biologiczny. Jedną z reakcji roślin uwarunkowaną posiadaniem tego mechanizmu jest reakcja rośliny na zmianę okresów światła i ciemności w ciągu doby. To zjawisko nazywane jest fotoperiodyzmem. Natomiast okres oddziaływania światła na rośliny i zwierzęta określany jest fotoperiodem.

Znaczenie fotoperiodyzmu

Różnice w długościach dnia i nocy wpływają u roślin na wiele aspektów rozwoju takich jak: rozmnażanie wegetatywne, tworzenie organów spichrzowych oraz decydują o wejściu rośliny w stan spoczynku. Jednak ze względów gospodarczych, najważniejszym oraz najlepiej poznanym zjawiskiem, jest wpływ fotoperiodyzmu na kwitnienie roślin.

Podział roślin ze względu na reakcje na bodzieć świetlny:

rośliny dnia krótkiego – kwitną, gdy długość dnia (okres światła) jest krótszy niż czas ciemności, do roślin tych zaliczamy: tytoń, chryzantemy, rzepak, ryż,

rośliny dnia długiego – kwitną, gdy długość dnia (okres światła) jest dłuższy niż czas ciemności tymi roślinami są między innymi: szpinak, hortensja, zboża, marchew,

rośliny obojętne – kwitną niezależnie od długości dnia i nocy są to: gryka, pomidor, bób.

Kluczowa do zakwitnięcia rośliny jest długość okresu ciemności, bowiem jej przerwanie powstrzymuje kwitnienie roślin dnia krótkiego a wzmaga kwietnienie roślin dnia długiego.

Chryzantemy - rośliny dnia krótkiego
Chryzantemy - rośliny dnia krótkiego

Mechanizm działania fotoperoiodyzmu

Elementem niezbędnym, który bierze udział w reakcji fotoperiodycznej jest fotoreceptorfitochrom, barwnik znajdujący się w roślinach. Odbiera on informacje dotyczącą długości dnia i nocy a następnie ulega przemianom w inną formę. W swojej podstawowej formie fitochrom (PF) absorbuje światło o długośći fali 660 nm. Kiedy dochodzi do pochłaniania przez fitochrom kwantów światła czerwonego, zostaje przekształcony w fitochrom PFR, który zwiększa swoje maksimum absorbcji do 730 nm. W związku z tym, można przedstawić ogólny wniosek: na świetle fitochrom przechodzi z formy PF do PFR a w ciemności odwrotnie. W przypadku roślin dnia krótkiego PFR będzie hamował kwitnienie natomiast w odniesieniu do roślin dnia długiego, ta forma będzie indukowała kwitnienie.

Polecamy również:

 • Cykl rozwojowy okrytonasiennych

  Dojrzały sporofit rośliny okrytonasiennej wytwarza kwiaty, które zazwyczaj są obupłciowe (co oznacza, że zawierają zarówno słupek jak i pręciki). Gametofit męski rozwija się wewnątrz mikrospory czyli ziarna pyłku. Więcej »

 • Kwiat

  Kwiaty są organami charakterystycznymi dla roślin okrytonasiennych (choć u nagonasiennych termin kwiatu jest często używany na określenie kłosów zarodnionośnych). Więcej »

 • Owoc

  Owoc jest organem charakterystycznym dla roślin okrytonasiennych (powstaje po zapłodnieniu). Składa się z owocni oraz ukrytych w jej wnętrzu nasion. Więcej »

 • Wzrost i rozwój roślin okrytnonasiennych

  Poprzez wzrost organizmu określamy proces podziału komórek oraz wydłużania. Na rozwój organizmu składają się podziały komórek, wydłużanie się komórek oraz ich różnicowanie się. Ontogeneza to przemiany anatomiczne oraz fizjologiczne od momentu powstania w wyniku rozmnażania do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06