Korzenie spichrzowe są grube i mięsiste. Magazynują substancje zapasowe w komórkach miękiszu spichrzowego kory pierwotnej, łyka (miękisz łykowy marchwi) lub drewna (miękisz drzewny buraka). Występują u roślin, które w okresie zimowym tracą nadziemne pędy. Funkcje spichrzowe pełnią tez korzenie przybyszowe bulwy dali.
Bulwy korzeniowe dali |
Korzenie podporowe to korzenie, które wyrastają na łodygach w niewielkiej odległości od podłoża i wrastają pod pewnym kątem w podłoże. Występują u roślin rosnących w niestabilnym podłożu np. bagnistym i grząskim (w strefie przypływów i odpływów mórz tropikalnych u namorzyn, w wilgotnym lesie równikowym u palm, pandanów, figowców i filodendronów) czy płytkim (u kukurydzy). Ich funkcją jest utwierdzanie roślin w niestabilnym podłożu.
Korzenie podporowe roślin namorzynowych/Petrusbarbygere (02.05.2005)/ |
Korzenie oddechowe to nadziemne korzenie występują u roślin rosnących na bagnistych terenach. Są wyrastającymi pionowo nad glebą bocznymi odgałęzieniami korzeni podziemnych (biegnących równolegle pod powierzchnia ziemi). Wypełnione aerenchymą, posiadają przetchlinki. Zaopatrują w tlen korzenie roślin zalane wodą, dodatkowo umacniają je w grząskim podłożu. Występują w namorzynach i u cypryśnika błotnego.
Pneumatofory gatunku Avicennia resinifera w namorzynach |
Korzenie powietrzne to zwisające w powietrzu korzenie występujące u niektórych epifitów np. storczyków, które zaopatrują w wodę. Zbudowane są z martwych komórek o wielowarstwowej skórce (welamen), które niczym gąbka chłoną wodę deszczową lub pobierają z otoczenia parę wodną.
Korzenie powietrzne figowca/Markdoe(09.07.2006)/ commons.wikimedia.org |
Korzenie czepne występują u epifitów lub pnączy (np. u bluszcza), które przymocowują do podłoża (murów, nagich skał, gałęzi i pni innych roślin).
Korzenie czepne bluszczu/Beentree (13.02.2006)/ |
Korzenie asymilacyjne to płaksie wydłużone korzenie zawierające miękisz asymilacyjny, dzięki któremu uczestniczą w fotosyntezie. Występujące u roślin o skróconym pędzie i korzeniach (m.in. u epifitów).
Korzenie kurczliwe na skutek skracania górnych części wciągają roślinę w głąb gleby. Pełnią funkcje ochronne dla cebulek, które zabezpieczają przed mrozem; ułatwiają ukorzenianie się siewek kiełkujących na powierzchni ziemi. Występują np. u kokoryczy.
Haustoria (ssawki) występują u roślin żyjących kosztem innych organizmów roślinnych. Ssawki po rozpuszczeniu ścian komórkowych wnikają w głąb swoich żywicieli i czerpią z nich wodę (np. jemioła) lub pokarm (np. kanianka).