Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mechanizm odwrotnej transkrypcji i jego znaczenie w namnażaniu wirusów

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Odwortna transkrypcja jest mechanizmem wykorzystywanym przez wirusy, które posiadają materiał genetyczny w postaci RNA. Proces ten umożliwia im włączenie swojego materiału genetycznego do genomu komórek gospodarza i jego replikacji. Enzym odwrotna transkryptaza występuje u retrowirusów takich jak HIV. Inną nazwą odwrotnej transkryptazy jest rewertaza. W roku 1975 naukowcy D. Baltimore, R. Dulbecco oraz H. Temin otrzymali Nagrodę Nobla za to odkrycie. Odwrotna transkryptaza jest używana także przez retrotranspozony czyli ruchome elementy genomu, które przemieszczają się w procesie transpozycji.

Jak przebiega proces odwrotnej transkrypcji?

W procesie tym materiał genetyczny wirusa czyli jednoniciowe RNA zostaje przepisane na dwuniciowy DNA przez enzym odwrotną transkryptazę. Miejscem, w którym zachodzi proces jest cytoplazma komórek gospodarza. Transkrypcja odbywa się w kierunku od 3’ do 5’. Podczas procesu dochodzi do powstania komplementarnego DNA oznaczanego jako cDNA. Podczas tego procesu dochodzi do powstania licznych błędów w związku z czym jest on źródłem mutacji.

Polecamy również:

 • Namnażanie wirusów

  Wirusy nie są w stanie samodzielnie przeprowadzać żadnych funkcji metabolicznych. Muszą wiec wniknąć do komórek gospodarza, aby w nich się namnożyć. Więcej »

 • Wiroidy i priony

  Wiroidy są najmniejszymi znanymi do tej pory patogenami roślin. Mają postać bezkomórkową oraz są zakaźne. Zbudowane są z pojedynczej kolistej nici RNA. Ich budowa nie jest podobna do budowy typowego wirusa, ponieważ wiroidy nieposiadają kapsydu ani nie mają możliwośći syntezy własnych białek. Jest to... Więcej »

 • Wirusy onkogenne

  Mianem wirusów onkogennych określa się wirusy, które mogą prowadzić do powstania w organiźmie gospodarza choroby nowowtworowej. Wirusy te wykazują dużą specyficzność względem gospodarza – atakują konkretne gatunki zwierząt oraz mają zdolności do zapoczątkowania procesu nowotworzenia. Więcej »

 • Bakteriofagi - definicja

  Określeniem bakteriofagi nazywamy wirusy, które atakują bakterie. Bakteriofagi dzieli się na zjadliwe czyli takie, które namnażają się i zabijają bakterię oraz łagodne, które wbudowują się w nukleoid bakterii i trwają w niej przez całe życie. Zazwyczaj konkretny bakteriofag może zainfekować... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =