Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stosunki polsko-ukraińskie po 1989 r. - WOS

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W 1991 r., gdy Ukraina ogłosiła deklarację o niepodległości, Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległe państwo – zgodnie z prowadzoną przez Polskę polityką dwutorowości, czyli utrzymywania przyjaznych stosunków zarówno z Rosją, jak i poszczególnymi jej republikami.

Już w październiku 1991 r. doszło do podpisania porozumienia o współpracy zagranicznej i handlowej. Kolejnym bardzo ważnym dokumentem był Traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy (treść dot. także nienaruszalności granicy), jaki podpisali prezydenci Polski i Ukrainy w maju 1992 r.

W kolejnych latach rozwój wzajemnych stosunków uległ wyraźnemu osłabieniu, co tłumaczy się znacznymi problemami Ukrainy (także Polski) w sferze gospodarczej i rozminięciu się celów polityki zagranicznej obu krajów (Polska zabiegała o przyjęcie do NATO i nie chciała włączać się w problemowe relacje Ukrainy i Rosji).

Po wyborze na Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozwój wzajemnych stosunków przyspieszył – odbyło się kilka spotkań, podczas których starano się uporządkować trudne kwestie historyczne.

Od 2000 r. obserwuje się znaczne ochłodzenie na linii Polska – Ukraina, co było wywołane kryzysami politycznymi

Polecamy również:

  • Stosunki polsko-rosyjskie po 1989 r. - WOS

    Stosunki polsko-rosyjskie wyróżniają się znaczną dynamiką, na którą wpływ ma historia (nie tylko sięgająca dalekiej przeszłości, ale także XX wieku – zbrodni stalinowskich, ponad 50 lat podległości w postaci Polski Rzeczpospolitej Ludowej itp.), ale także sprzeczne interesy (integracja Polski z... Więcej »

  • Stosunki polsko-amerykańskie po 1989 r. - WOS

    Dobre stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijały się dobrze od samego początku przemian polityczno-gospodarczych, jakie rozpoczęły się w Polsce 1989 r. USA zaproponowały Polsce wsparcie i pomoc, szybko też doszło do wzajemnych wizyt przedstawicieli obu krajów i przyjaznych gestów. Bardzo... Więcej »

  • Stosunki polsko-niemieckie po 1989 r. - WOS

    Pierwszy etap stosunków dwustronnych niemiecko-polskich można określić w kategorii konieczności zapewnienia nienaruszalności granicy na Odrze – punktem kulminacyjnym tego okresu było podpisanie w dniu 17 czerwca1990 r. traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Traktat ten zawierał... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =