Stosunki polsko-rosyjskie wyróżniają się znaczną dynamiką, na którą wpływ ma historia (nie tylko sięgająca dalekiej przeszłości, ale także XX wieku – zbrodni stalinowskich, ponad 50 lat podległości w postaci Polski Rzeczpospolitej Ludowej itp.), ale także sprzeczne interesy (integracja Polskie z UE, działalność w NATO przy jednoczesnych próbach Rosji wzmacniania swojej pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej etc.).
Od przełomu lat 80. i 90. Stosunki z Rosją układają się różnie – przy jednoczesnych dążeniach zachowania przynajmniej pozorów przyjaźni i poprawności. W latach 90. stosunki te kształtowały się pozytywnie, czego wyrazem był m.in. podpisany w maju 1992 r. traktat o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy (zawarto w nim zapisy m.in. o wzajemnym poszanowaniu suwerenności, integralności terytorialnej, nieingerencji w sprawy wewnętrzne itp.).
Trudności we wzajemnych relacjach rozpoczęły się w drugiej połowie lat 90. i były przynajmniej częściowo powodowane polskimi planami dołączenia do NATO (co stało się faktem w 1999 r.). Kolejnym problemem we wzajemnych stosunkach okazały się kwestie historyczne – we wrześniu 1999 r., 50 lat po jej agresji na Polskę (17 wrzesień 1939 r.) Rosja