Dobre stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijały się dobrze od samego początku przemian polityczno-gospodarczych, jakie rozpoczęły się w Polsce 1989 r. USA zaproponowały Polsce wsparcie i pomoc, szybko też doszło do wzajemnych wizyt przedstawicieli obu krajów i przyjaznych gestów. Bardzo ważnym momentem było wskazanie Polsce otwartych drzwi do NATO, a także rozwój amerykańskiej koncepcji „Partnerstwa dla Pokoju” (październik 1993 r.), zakładającej rozwój współpracy między NATO a państwami postkomunistycznymi.
Od przyjęcia Polski do NATO w dniu 12 marca 1999 r. Polska była uważana za jednego z największych sojuszników USA – współpracowała ze Stanami w promocji praw człowieka, a po zamachu na World Trade Center w 2001 r. natychmiast wsparła USA w działaniach związanych ze zwalczaniem terroryzmu, w tym zaangażowała się w operacje wojskowe w Iraku i Afganistanie. Warto jednak podkreślić, iż od 2007 r. możemy obswerwować pewne ograniczanie wsparcia wojskowego, m.in. wycofanie polskich wojsk z Iraku.
Istotnym etapem wzajemnej współpracy było zaproponowanie Polsce instalacji na jej terenie elementów tarczy antyrakietowej – Polska zainteresowała się tą propozycją z nastawieniem na