Samorząd powiatowy - zadania, organy, funkcjonowanie

Samorząd powiatowy jest środkowym szczeblem trójstopniowego podziału samorządu terytorialnego – między gminą, a województwem. Szczegółowe zadania i funkcje powiatu reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Samorząd powiatowy – zadania

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, powiaty wykonują określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zakres działania powiatów dotyczy zadań publicznym o charakterze ponadgminnym. Należy do niego m.in:
edukacja publiczna, pomoc społeczna, promocja zdrowia, polityka prorodzinna, kultura fizyczna i turystyka, gospodarka nieruchomościami, gospodarka wodna, ochrona środowiska i przyrody, obronność, ochrona praw konsumenta.

Samorząd powiatowy – organy

Organami powiatu są:
- rada powiatu – pełni funkcje stanowiące i kontrolne,
- zarząd powiatu (ze starostą, jako przewodniczącym) – pełni funkcje wykonawcze

Samorząd powiatowy - funkcjonowanie

Samorząd powiatowy realizuje swoje zadania poprzez starostwo powiatowe, powiatowy urząd pracy, a także jednostki organizacyjne stanowiące aparat pomocniczy kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży.

Organizacja i zasady funkcjonowania starostwa powiatowego są określone w regulaminie organizacyjnym, który jest uchwalany przez radę powiatu na wniosek zarządu.

Warto wiedzieć także, że podobnie jak w przypadku samorządu gminnego i samorządu województwa samorząd powiatowy może stanowić akty prawa miejscowego, które obowiązują na obszarze danego powiatu.

Dla funkcjonowania powiatu konieczne są także finanse – powiat prowadzi własną gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej. Podobnie jak w przypadku pozostałych szczebli samorządów, w momencie przekazania powiatowi nowych zadań w drodze ustawy, wymaga zapewnienia warunków finansowych do ich realizacji.

W ramach powiatu istotne jest także podkreślenie istnienia miast na prawach powiatów – jednostek administracyjnych o statusie gminy, które wypełniają funkcje właściwe dla powiatów.

 

Polecamy również:

  • Samorząd wojewódzki - zadania, organy, funkcjonowanie

    Samorząd wojewódzki jest jednym ze szczebli samorządu terytorialnego w Polsce. Szczegółowe zasady jego działania reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa. Więcej »

  • Samorząd gminny - zadania, charakterystyka

    Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Zakres działania gminy jest bardzo szeroki, ponieważ wchodzą weń wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17