Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Samorząd wojewódzki - zadania, organy, funkcjonowanie

Ostatnio komentowane
Jebać żydów
Kruszwil • 2018-07-16 02:16:06
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Samorząd wojewódzki jest jednym ze szczebli samorządu terytorialnego w Polsce. Szczegółowe zasady jego działania reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.

Samorząd wojewódzki – zadania

Zgodnie z zapisami ustawy do zadań samorządu szczebla wojewódzkiego należy wykonywanie zadań o charakterze publicznym na poziomie województwa, które jednocześnie nie są zastrzeżone ustawami na rzecz innych organów administracji rządowej. Należy podkreślić, że zakres działania samorządu na poziomie wojewódzkim nie może naruszyć samodzielności niższych poziomów samorządowych, czyli powiatu i gminy. Istotne jest również to, że samorząd województwa nie stanowi nadzoru i kontroli nad organami gminy i powiatu.

Do szczegółowych zadań realizowanych przez samorząd wojewódzki należy:

- określanie strategii rozwoju województwa, która uwzględnia cele zapisane w ustawie (m.in. pobudzanie aktywności gospodarczej, zachowanie wartości środowiska kulturowego, kształtowanie ładu przestrzennego),

- prowadzenie polityki rozwoju województwa (m.in. poprzez promocję walorów i możliwości rozwojowych województwa, wspieranie rozwoju nauki i jej współpracy ze sferą gospodarki, pozyskiwanie środków

Polecamy również:

  • Samorząd powiatowy - zadania, organy, funkcjonowanie

    Samorząd powiatowy jest środkowym szczeblem trójstopniowego podziału samorządu terytorialnego – między gminą, a województwem. Szczegółowe zadania i funkcje powiatu reguluje ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Więcej »

  • Samorząd gminny - zadania, charakterystyka

    Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Zakres działania gminy jest bardzo szeroki, ponieważ wchodzą weń wszelkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, które nie zostały zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =