Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przestępstwo - definicja. Rodzaje przestępstw - WOS

Ostatnio komentowane
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
szmata
shmata • 2019-11-13 12:56:10
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przestępstwo jest to czyn zabroniony dokonany przez człowieka zawiniony, bezprawny i społecznie szkodliwy, za którego popełnienie grozi kara na mocy prawa. Głównymi elementami przestępstwa są: podmiot (sprawca), przedmiot (życie lub mienie), strona przedmiotowa (czas, miejsce i narzędzie), strona podmiotowa (subiektywne okoliczności sprawy).

Klasyfikacja rodzajów przestępstw ze względu na:

– wysokość kary – w tym przypadku możemy mówić o występku oraz zbrodni. Występek to to czyn zagrożony karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności trwającą ponad miesiąc lub też grzywną o wysokości powyżej 30 dziennych stawek wynagrodzenia sprawcy. Z kolei zbrodnia to czyny zagrożone karą pozbawienia wolności na okres co najmniej 3 lat albo karą surowszą.
– sposób ścigania – w tym przypadku, możliwości są następujące: ściganie z urzędu (niezależnie od woli pokrzywdzonego), ściganie na wniosek (ściganie na wniosek osoby pokrzywdzonej) oraz z oskarżenia prywatnego.
– rodzaj winy (stronę podmiotową) – umyślny (przestępca działał z świadomym zamiarem popełnienie przestępstwa) i nieumyślny (czyn został popełniony lekkomyślnie lub w wyniku niedbalstwa)
– skutek – tutaj wyróżniamy przestępstwa materialne (skutkowe) oraz formalne (nieskutkowe np. składanie fałszywych zeznań)
– podmiot przestępstwa – w tym przypadku pod uwagę brane jest kryterium cech posiadanych przez sprawcę. Mogą to być przestępstwa powszechne (ogólnosprawcze) oraz indywidualne 9cecha indywidualna przestępcy przesadza o bycie przestępstwa).

Polecamy również:

 • Zasady prawa karnego - WOS

  Do najważniejszych zasad prawa karnego należą:- zasada odpowiedzialności karnej za czyn – oznacza, że człowiek ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie czynu zabronionego. Zatem karane są czyny, nie mogą być brane pod uwagę myśli, poglądy, jego właściwości fizyczne czy psychiczne, nawet zamiar,... Więcej »

 • Proces karny - definicja, zasady, etapy - WOS

  Proces karny określamy jako zespół norm prawnych, które normują działania zmierzające do wykrycia przestępstwa i przestępcy, udowodnienia winy i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy oraz wykonania wyroku. Więcej »

 • Środek karny - definicja, rodzaje kar w polskim prawie karnym - WOS

  Środek karny jest dodatkową dolegliwością wymierzaną przez prawo sprawcy przestępstwa lub wykroczenia zamiast kary lub mimo kary. Środki karne wymienione w prawie karnym: - pozbawienie praw publicznych (m.in. utratę praw wyborczych), - zakaz prowadzenia pojazdów; Więcej »

 • Kara śmierci na świecie - historia, za i przeciw

  Ten najwyższy wymiar kary na świecie stosowany był od początków istnienia prawa, orzekano go przede wszystkim za zabójstwa lub zdrady stanu. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =