Prawo karne - definicja, podział - WOS

Prawo karne – definicja

Prawo karne (sensu largo) jest to zespół przepisów prawnych, który określa jakie czyny są przestępstwami oraz normuje kwestie odpowiedzialności za czyny zabronione, m.in. kary, grożące za ich popełnienie. Jest to prawo publiczne, bowiem chroni wszystkich obywateli, spełnia także funkcje wychowawczą.

Prawo karne – informacje ogólne

Prawo karne dzieli się na: prawo materialne, procesowe oraz wykonawcze. Pierwsze z wyżej wymienionych określa jakie czyny są przestępstwem, jakie kary są przewidziane za czyny zabronione oraz wskazuje środki prawne stosowane wobec sprawców. Kolejne, prawo procesowe, reguluje kwestie związane z procesem karnym. Z kolei prawo wykonawcze normuje zasady wykonywania kar, środków karny i zabezpieczających.

Polecamy również:

  • Zasady prawa karnego - WOS

    Do najważniejszych zasad prawa karnego należą:- zasada odpowiedzialności karnej za czyn – oznacza, że człowiek ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie czynu zabronionego. Zatem karane są czyny, nie mogą być brane pod uwagę myśli, poglądy, jego właściwości fizyczne czy psychiczne, nawet zamiar,... Więcej »

  • Proces karny - definicja, zasady, etapy - WOS

    Proces karny określamy jako zespół norm prawnych, które normują działania zmierzające do wykrycia przestępstwa i przestępcy, udowodnienia winy i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy oraz wykonania wyroku. Więcej »

  • Przestępstwo - definicja. Rodzaje przestępstw - WOS

    Przestępstwo jest to czyn zabroniony dokonany przez człowieka zawiniony, bezprawny i społecznie szkodliwy, za którego popełnienie grozi kara na mocy prawa. Głównymi elementami przestępstwa są: podmiot (sprawca), przedmiot (życie lub mienie), strona przedmiotowa (czas, miejsce i narzędzie), strona... Więcej »

  • Środek karny - definicja, rodzaje kar w polskim prawie karnym - WOS

    Środek karny jest dodatkową dolegliwością wymierzaną przez prawo sprawcy przestępstwa lub wykroczenia zamiast kary lub mimo kary. Środki karne wymienione w prawie karnym: - pozbawienie praw publicznych (m.in. utratę praw wyborczych), - zakaz prowadzenia pojazdów; Więcej »

  • Kara śmierci na świecie - historia, za i przeciw

    Ten najwyższy wymiar kary na świecie stosowany był od początków istnienia prawa, orzekano go przede wszystkim za zabójstwa lub zdrady stanu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33