Środek karny - definicja, rodzaje kar w polskim prawie karnym - WOS

Środek karny jest dodatkową dolegliwością wymierzaną przez prawo sprawcy przestępstwa lub wykroczenia zamiast kary lub mimo kary.

Środki karne wymienione w prawie karnym:
- pozbawienie praw publicznych (m.in. utratę praw wyborczych),
- zakaz prowadzenia pojazdów,
- zakaz wykonywania zawodu,
- zakaz pełnienia określonych funkcji lub zajmowania określonego stanowiska,
- obowiązek naprawienia szkody świadczenie pieniężne,
- nawiązka, świadczenie pieniężne
- przepadek mienia,
- publiczne ogłoszenie wyroku.

Kara jest to środek przymusu państwowego, wydany przez sąd wobec sprawcy przestępstwa, w celu potępienia przestępstwa oraz stworzenia dolegliwości sprawcy naruszenie prawa.

Kodeks karny wyróżnia, następujące rodzaje kar:

+ grzywna – kara ta jest przyznawana za przestępstwa o mniejszym stopniu szkodliwości społecznej, o charakterze majątkowym, polegająca na pomniejszeniu majątku skazanego. Grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych, przy czym najpierw określana jest ilość tych stawek, a następnie ich wysokość. Najniższa możliwa liczba stawek wynosi 10 – najwyższa 360, wysokość stawki ustala się biorąc pod uwagę dochód sprawcy oraz warunki rodzinne i majątkowe. Grzywna może być przyznawana samoistnie lub z karą pozbawienia wolności. pozbawienie wolności,

+ ograniczenie wolności – kara ta polega na zakazie zmiany miejsca pobytu bez zgody sądu, obowiązku wykonywania nieodpłatnej, nakazanej przez sąd pracy na cele społeczne. Kara może trwać od jednego do 12 miesięcy.

+ kara pozbawienia wolności – polega na umieszczeniu skazanego w więzieniu (zakładzie karnym), najkrócej może trwać miesiąc najdłużej 15 lat. W przypadkach ciężkich zbrodni wymierzana może być również kara 25 lat pozbawienia wolności, z możliwością zwolnienia warunkowego po 15. latach. Najsurowszą karą, którą przewiduje prawo karne w Polsce jest dożywotnie pozbawienie wolności. Jest ona bezterminowa, a skazany o warunkowe zwolnienie może ubiegać się dopiero po 25. latach odbywania kary. Ten rodzaj kary przyznawany jest w przypadku popełnienia takich przestępstw jak: wszczęcie wojny napastniczej, ludobójstwo, zmianę przemocą ustroju RP, zabójstwo, zamach na prezydenta RP.

Polecamy również:

  • Zasady prawa karnego - WOS

    Do najważniejszych zasad prawa karnego należą:- zasada odpowiedzialności karnej za czyn – oznacza, że człowiek ponosi odpowiedzialność karną za popełnienie czynu zabronionego. Zatem karane są czyny, nie mogą być brane pod uwagę myśli, poglądy, jego właściwości fizyczne czy psychiczne, nawet zamiar,... Więcej »

  • Proces karny - definicja, zasady, etapy - WOS

    Proces karny określamy jako zespół norm prawnych, które normują działania zmierzające do wykrycia przestępstwa i przestępcy, udowodnienia winy i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawcy oraz wykonania wyroku. Więcej »

  • Przestępstwo - definicja. Rodzaje przestępstw - WOS

    Przestępstwo jest to czyn zabroniony dokonany przez człowieka zawiniony, bezprawny i społecznie szkodliwy, za którego popełnienie grozi kara na mocy prawa. Głównymi elementami przestępstwa są: podmiot (sprawca), przedmiot (życie lub mienie), strona przedmiotowa (czas, miejsce i narzędzie), strona... Więcej »

  • Kara śmierci na świecie - historia, za i przeciw

    Ten najwyższy wymiar kary na świecie stosowany był od początków istnienia prawa, orzekano go przede wszystkim za zabójstwa lub zdrady stanu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
lol
• 2025-04-11 11:39:38
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41