Polska jako jeden z państw członkowskich UE, a jednocześnie państwo dość duże pod względem liczby ludności, posiada dość znaczną reprezentację w strukturach UE. Od liczby ludności danego państwa jest uzależniona przede wszystkim liczba reprezentantów w Parlamencie Europejskiej – w 2013 r. Polska miała w Parlamencie 51 europosłów.
W związku z tym, że Komisja Europejska do listopada 2014 r. składa się z 28 członków odpowiadających państwom członkowskim, w działaniach Komisji uczestniczy Polak – Janusz Lewandowski jako Komisarz ds. programowania finansowego i budżetu.
Ważnym wydarzeniem dla polskiej polityki (jej znaczenia w UE) był wybór Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. J. Buzek pełnił tę funkcję od 2009 do 2012 r. Przykładem Polaka na jednym z wyższych stanowisk unijnych może być również jeden z 14 wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego w latach 2012-2014 - Jacek Protasiewicz.
Warto zaznaczyć, że pod względem ogólnej ilości Polaków zasiadających na ważnych stanowiskach unijnych (m.in. w Komisji, ale nie tylko) jest niedoszacowana i nie odzwierciedla liczebności populacji Polski. Trudno oceniać to zjawisko, tym bardziej, że Polska jest jednym z "młodych" krajów UE.