Droga Polski do Unii Europejskiej związana jest nierozerwalnie z wieloma wydarzeniami, zarówno dotyczącymi bezpośrednio naszego kraju, jak i sytuacji w całej Europie. Wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej władze Polski złożyły dnia 8 kwietnia 1994 roku.
Kolejnym krokiem było potwierdzenie chęci przystąpienia do Unii. Miało to miejsce w Essen podczas szczytu Rady Europejskiej w dniach 9-10 grudnia 1994 roku. Wtedy też polski rząd przyjął strategię przedakcesyjną.
Warto wiedzieć, że stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a (wtedy jeszcze) Wspólnotą Europejską zostały nawiązane już w 1988 roku. Zmiany ustrojowe w Polsce po roku 1989 pozwoliły na podjęcie rozmów na temat stowarzyszenia Polski ze Wspólnotami Europejskimi. Oficjalne rokowania rozpoczęto w roku 1990 - zakończone zostały one w roku 1991 podpisaniem „Układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi”. W roku 1993, poprzedzając rozmowy akcesyjne, podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Kopenhadze, państwa członkowskie potwierdziły, że wskazane kraje Europy Środkowo-Wschodniej, po spełnieniu kryteriów ekonomicznych, zostaną członkami EU.
3 października 1996 r. rozpoczął swoją działalność Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Do jego zadań należy koordynowanie działania wszystkich resortów i instytucji zaangażowanych bezpośrednio w procesy integracyjne w UE. Podstawowym zadaniem UKIE było zapewnienie realizacji zadań Komitetu Integracji Europejskiej oraz koordynowanie działań dostosowawczych Polski do norm Unijnych.
W dniach 12-13 grudnia 1997 roku rada Europejska obradująca w Luksemburgu podjęła decyzję o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z 6 państwami: Polską, Węgrami, Czechami, Słowenią, Estonią oraz Cyprem. Oficjalne zakończenie negocjacji nastąpiło podczas szczytu w Kopenhadze dnia 13 grudnia 2002 r.
W dniach 7-8 czerwca 2003 r. w Polsce przeprowadzone zostało ogólnonarodowe referendum, w którym Polacy odpowiadali na pytanie: Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?. Odpowiedzi “tak” udzieliło 77,45% głosujących. 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.