Polska w ONZ - od kiedy (data)
Polska jest jednym z członków pierwotnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, czyli takich państw, które założyły Organizację. Pomimo braku polskiego przedstawicielstwa podczas konferencji założycielskiej w San Francisco, w uznaniu za wkład za walkę z faszyzmem umożliwiono przedstawicielowi Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, Wincentemu Rzymowskiemu, podpisanie Karty Narodów Zjednoczonych, do czego doszło w dniu 15 października 1945 roku (następnego dnia doszło do ratyfikacji Karty).
Polska w ONZ - zadania
Już od samego początku swojego członkostwa Polska aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu wzmacnianie pokoju na świecie oraz promocji i przestrzegania praw człowieka. Współcześnie nasza aktywność na forum ONZ jest omawiana z innymi państwami Unii Europejskiej.
Polska jest jednym z najaktywniejszych członków ONZ - przedstawiciele kraju biorą czynny udział w debatach oraz występują z inicjatywami na forum Zgromadzenia Ogólnego.
Do najważniejszych polskich inicjatyw należą: “Plan Rapackiego” z roku 1957 dotyczący utworzenia w Europie Środkowej strefy bezatomowej, także propozycja organizacji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W zakresie problematyki społecznej Polska zaproponowała utworzenie “Deklaracji Praw Dziecka” (1959 r.) oraz “Konwencji Praw Dziecka” (1990 r.).
Polska bierze również aktywny udział w misjach pokojowych ONZ. Wśród nich wymienić można: misję obserwatorów pokojowych w ramach Komisji nadzorczej Państw Neutralnych w Korei, operację sił pokojowych na półwyspie Synaj (1973 rok). Polacy weszli również w skład Sił Obserwacyjnych na wzgórzach Golan (1974 rok) oraz w skład zespołu uczestniczącego w operacji “Pustynna Burza” (lata 1990-1991) w Iraku. Lata 1994-1995 to czas uczestnictwa Polaków w operacji na Haiti (ochrona demokratycznie wybranego, nowego rządu Haiti).
Zdecydowana korzyścią uczestnictwa Polski w ONZ jest możliwość współpracy z wieloma państwami świata, uczestnictwo w wymianie opinii i wywieranie wpływu na międzynarodową politykę m.in. w kwestii praw człowieka czy sytuacji państw trzeciego świata.