Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Katastrofy naturalne w Polsce i na świecie

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Katastrofy naturalne jako ekstremalne zjawiska przyrodnicze stanowiące poważne zagrożenie dla życia i dobytku ludzi występują na całym świecie, także w Polsce. W ostatnich latach mówi się nawet o nasileniu ekstremalnych zjawisk związanych z przemianami klimatycznymi, stąd też np. dochodzi do wystąpienia trąb powietrznych w regionach gdzie zjawisko takie dotychczas nie występowało (przykładem mogą być trąby powietrzne w Polsce).

Każda katastrofa naturalna ma bardzo wiele skutków, które dotykają wielu płaszczyzn życia człowieka. Przykładem katastrofy naturalnej o dość niezwykłych konsekwencjach była erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r. Mimo, że erupcja nie spowodowała bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, to jednak wypuszczone do atmosfery ogromne masy pyłu wpłynęły za czasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą (pył stanowił zagrożenie dla silników samolotów).

Inne katastrofy naturalne, które zdarzają się bardzo często w skali całego świata to: powodzie, pożary, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, a także huragany.

W Polsce każdego roku dochodzi do katastrof naturalnych o mniejszej lub większej skali – najczęściej są to powodzie, które nawiedzają niektóre miejscowości po długotrwałych lub nawalnych deszczach w okresie wiosenno-letnim. Warto przytoczyć tutaj powodzie o dużym zasięgu z 1997 r. oraz z 2010 r.

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');