Huragany - przyczyny, skutki, największe

Huragan to lokalna nazwa cyklonu tropikalnego tworzącego się nad Oceanem Atlantyckim (cyklony pacyficzne i tworzące się nad Oceanem Indyjskim nazywa się tajfunami) – bardzo dynamicznego układu meteorologicznego związanego z układem niskiego ciśnienia. Cyklony tropikalne tworzą się nad akwenami, których woda posiada temperaturę przynajmniej 26 stopni Celsjusza.

Tworzenie huraganu rozpoczyna się od rozwoju chmur konwekcyjnych nad akwenem z ciepłymi wodami, które coraz szybciej zasysają wilgotne i ciepłe powietrze znad oceanu. W związku z tym pod chmurami powstaje przestrzeń niskiego ciśnienia, do którego dążą kolejne masy powietrza, które pod wpływem tzw. siły Coriolisa zaczyna wirować. Cyklon rośnie do momentu, gdy nie przemieści się nad chłodniejsze wody lub ląd, skąd nie ma możliwości pobierać nowych zasobów wilgotnego powietrza.

Czynniki niszczące w huraganie to przede wszystkim wiatr o bardzo dużej prędkości (powyżej 33 m/s), ogromny opad związany z magazynowaniem przez chmury cyklony wilgotnego powietrza (jednorazowy opad może wynieść nawet kilka tysięcy mm!), a także fala przypływu związana z dotarciem cyklonalnych mas powietrza z oceanu do wybrzeża.

Huragany - największe

Siła huraganu jest mierzona w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – przykładem huraganu o sile 5 była Katrina – huragan, który w sierpniu 2005 nawiedził Stany Zjednoczone. W wyniku jego niszczycielskiej siły zginęło ponad 1800 osób, a straty (największe odniósł amerykański stan Luizjana) szacowane były na dziesiątki miliardów dolarów.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43