Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Huragany - przyczyny, skutki, największe

Huragan to lokalna nazwa cyklonu tropikalnego tworzącego się nad Oceanem Atlantyckim (cyklony pacyficzne i tworzące się nad Oceanem Indyjskim nazywa się tajfunami) – bardzo dynamicznego układu meteorologicznego związanego z układem niskiego ciśnienia. Cyklony tropikalne tworzą się nad akwenami, których woda posiada temperaturę przynajmniej 26 stopni Celsjusza.

Tworzenie huraganu rozpoczyna się od rozwoju chmur konwekcyjnych nad akwenem z ciepłymi wodami, które coraz szybciej zasysają wilgotne i ciepłe powietrze znad oceanu. W związku z tym pod chmurami powstaje przestrzeń niskiego ciśnienia, do którego dążą kolejne masy powietrza, które pod wpływem tzw. siły Coriolisa zaczyna wirować. Cyklon rośnie do momentu, gdy nie przemieści się nad chłodniejsze wody lub ląd, skąd nie ma możliwości pobierać nowych zasobów wilgotnego powietrza.

Czynniki niszczące w huraganie to przede wszystkim wiatr o bardzo dużej prędkości (powyżej 33 m/s), ogromny opad związany z magazynowaniem przez chmury cyklony wilgotnego powietrza (jednorazowy opad może wynieść nawet kilka tysięcy mm!), a także fala przypływu związana z dotarciem cyklonalnych mas powietrza z oceanu do wybrzeża.

Huragany - największe

Siła huraganu jest mierzona w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona – przykładem huraganu o sile 5 była Katrina – huragan, który w sierpniu 2005 nawiedził Stany Zjednoczone. W wyniku jego niszczycielskiej siły zginęło ponad 1800 osób, a straty (największe odniósł amerykański stan Luizjana) szacowane były na dziesiątki miliardów dolarów.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Porównania

  Dokończ podane przykłady znanych porównań:   1. ____ jak rydz 2. blady jak ____ 3. ___ jak burak 4. ___jak kajaki 5. głupi jak ___ 6. trafić jak ____ w płot 7. ___ jak księżyc w pełni 8. strzelić jak ___ z jasnego nieba 9. spłynąć jak woda po ___ 10. piękny jak ___ bóg

  0 Odpowiedz Więcej
 • prędkość średnia

  Pewien niemiecki sportowiec biega z prędkością 72 km/h, zaś polski sportowiec biega z prędkością 40 m/s który z nich ma wieksza prędkość i w jakim czasie każdy z nim przebiegnie dystans 1000 m.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Francesco Petrarka - życiorys

  Zdecyduj, które twierdzenia dotyczą biografii Francesca Petrarki.   1. Urodził się w Mediolanie. 2. Ukończył studia medyczne. 3. Po ukończeniu studiów został duchownym. 4. Miał dwoje nieślubnych dzieci. 5. Otrzymał laur poetycki. 6. Szczególnym uznaniem darzył pisma św. Augustyna. 7. W swojej twó...

  0 Odpowiedz Więcej
 • List oficjalny

  Napisz list oficjalny do dyrektora swojej szkoły z prośbą o możliwość zorganizowania akcji sprzątania przez uczniów terenów zielonych otaczających szkołę.

  1 Odpowiedz Więcej
 • Prędkość liniowa

  Jaka jest prędkość lioniowa piłki zawieszonej na nitce o dlugości 25 cm, i wprawionej w ruch jeżeli całkowity obrót następuje w ciągu 5 s?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11